Výhody a nevýhody nákupu v čínských e-shopech

Jedním z trendů současné doby je nakupování na čínských e-shopech. Hovoříme o tržišti s levným zbožím, které nabízí vše od hraček, oblečení, kabelek, vybavení domácnosti, elektroniky až po různé originální dárky, ozdoby a podobně.

Rozhodla jsem se napsat článek, kde uvedu výhody a nevýhody nákupu na těchto e-shopech, s jejich odůvodněním.

 

VÝHODY

  • CENA

Především cena je silným lákadlem zákazníků na čínské e-shopy. Tyto nabízí neuvěřitelně nízké ceny, jenž široko daleko neuvidíte. K ceně se také vztahuje výhoda poštovného zdarma, které je ve většině případů bez doplatku.

  • ORIGINÁLNÍ VÝROBKY

Mnoho výrobků, na které zde narazíte, byste v českých e-shopech nenašli, i když v současné době je spouštěno mnoho českých e-shopů, které nabízí právě zboží z čínských e-shopů, avšak za výrazně vyšší částky

  • MNOŽSTVÍ NABÍDEK

Pouze jeden produkt nabízí více prodejců, kdy je možnost vybrat si, od kterého zrovna vy zboží zakoupíte. Můžete se rozhodnout podle ceny, popisu zboží, či hodnocení prodejce.

  • SLEVOVÉ KUPÓNY

Většina čínských obchodů nabízí slevové kupóny, díky kterým můžete ušetřit nemalé částky. Slevové kódy můžete například získat v e-shopech jako jsou Aliexpress nebo Gearbest.com.

 

NEVÝHODY

  • ČEKACÍ LHŮTA

Pokud hovoříme o délce dodání zásilky, tak se jedná spíše o týdny, někdy až měsíce, než k nám naše vybrané zboží dorazí. Proto pokud zde objednáváme dárky, je nutno myslet na tuto skutečnost a objednat zboží s dostatečným předstihem.

  • KVALITA

Kvalita objednaného zboží, a to především oblečení a bot nebude snad nikdy nadprůměrná, spíše průměrná. Nelze se také spoléhat na to, že zboží dorazí přesně v takovém stavu a takového vzhledu, jako je vyfoceno na přiložené fotce.

  • NEJISTOTA

Nejistota je spojená s nákupem od samého začátku, a to jak je o bod výše zmiňováno (kvalita), tak i v tom, že nevíme, jestli nám zboží vůbec dorazí. Jedná se totiž o zásilky doručované poštou (ne doporučeně), takže není vyloučeno, že se při tak dlouhé cestě neztratí.

  • CLO

U objednávání zboží je nutné si hlídat cenu, jelikož do výše 150 eur se clo neplatí. Pokud částka kupovaného zboží přesáhne uvedenou hodnotu, je nutno uhradit i clo celní správě, která je oprávněna balíček i rozbalit a provést kontrolu.

  • KOMPLIKOVANÁ REKLAMACE

Možnost reklamace zboží bych z mého pohledu úplně vyloučila, avšak pokud se nejedná o opravdu drahou položku (elektronika apod.), protože by se nám taková reklamace mohla opravdu dost prodražit.

Co se týká mě a mého nakupování na výše uvedených e-shopech, tak zde objednávám zboží pravidelně již 4 roky a mám pouze pozitivní zkušenosti.

Další oblíbené články