Osvětlení

Vybíráme osvětlení do bytu

Rozsvícené svíčky v místnosti jsou krásná romantika, denní osvětlení to však nenahradí. Pořídit si budete muset světla, která jsou vhodná do interiéru, ať už se jedná o lustry, závěsná nebo nástěnná svítidla nebo jen bodovky.

Jak postupovat před výběrem světla

  • Počet světel – než si začnete světla vybírat, musíte dopředu vědět, kolik jich budete potřebovat a do jakých místností (chodba se také počítá).
  • Vypínače – součástí osvětlení bývá i osvětlení, které musí být umístěné v adekvátní výšce a vždy po ruce. Pokud nejste zastánci vypínačů, můžete do jednotlivých místností zvolit pohybová čidla, která se vyplatí především na vstupní chodbě nebo schodišti (světlo se musí rozsvítit s předstihem, než vstoupíte na první schod).

Jak vybrat vhodné světlo do místnosti

Jestliže už máte přehled o počtu a místnostech, můžete začít vybírat. Důležitou součástí výběru je teplota barev, která se pohybuje od chladné po žlutou.

Ložnice – do ložnice a celkově místností, kde budete spát, je vhodnější světlo s tónem žluté barvy, které nevydává tolik záře. Místnost si můžete dovybavit lampičkou, kterou si umístíte k posteli nebo bodovým osvětlením, které budete ovládat přímo u postele. Zajistíte si mírnější světlo třeba na čtení před spánkem.

Kuchyň – do kuchyně volte chladnější tóny, které vám místnost nejen osvětlí, ale také zajistí příjemné osvětlení celé místnosti. Osvětlení vybírejte stropní, které vám bude ladit s interiérem. Je-li vaše kuchyň souběžně s jídelním stolem, zvažte i dvě osvětlení nebo jedno větší, abyste neměli nad stolem tmu.Určitě se také nevyhnete zářivce nad kuchyňskou linkou.

TIP: Při nákupu osvětlení můžete také využít slevový kupón Riteli.cz nebo slevový kód Svetla24.cz

Obývací pokoj – výběr světla v obývacím pokoji je nejdůležitější, v této místnosti trávíte nejvíce času. Fantazii se meze nekladou, takže si můžete s klidem vybírat různé druhy. Vybrat si buď můžete závěsné světlo nebo třeba stopové stropní světlo, nainstalujete si jich více a namířit je můžete po celém prostoru obýváku. Vhodné je také mírné osvětlení, případně nějakou lampičku, kterou si umístíte ke gauči, abyste třeba na TV nekoukali za tmy.

Chodba – do chodby je vhodnější tón barev někde uprostřed. Pokud máte chodbu dlouhou, budete si světlo muset rozložit, aby byl prosvětlený celý prostor.

Schodiště – jestliže máte doma nějaké schody, volit budete světlo na zeď, většinou bývají kulatého nebo půlkulatého tvaru. Máte-li mladší děti, je dobré na schody umístit LED pásky.

Koupelna – do koupelny se nejčastěji umisťuje stropní osvětlení, které je připevněné do středu místnosti. Někdy bývá světlo napojeno na ventilátor, aby z místnosti odcházela přebytečná pára. Důležité je také osvětlení nad umyvadlem, kde potřebujete denně vidět, obzvláště po ránu.

Vchodové dveře – osvětlení je potřebné i venku před vchodem, abyste se klíčem trefili do zámku. Zde je nejlepší variantou stropní osvětlení, které bude napojené na čidlo pohybu.

Rada na závěr

Do světem si kupujte úsporné žárovky, které mohou svítit delší dobu a nemají tak velikou spotřebu. Jestliže si chcete místnost oživit, můžete si zakoupit LED světla, která umí měnit barvu.

Další oblíbené články