Vše o plovoucích a vinylových podlahách

Podlahové krytiny musí splňovat specifické požadavky řešení povrchu, pevnosti, ale také vzhledu a dotekových vlastností. Pokud preferujete dřevěný dekor podlahy, příjemnou, funkční a také levnější alternativou jsou plovoucí či vinylové podlahy. Každý z těchto typů krytiny se vyznačuje svými zvláštními přednostmi a uplatněním.

Plovoucí podlahy

Plovoucí podlahy jsou speciálním typem pochůzné povrchové úpravy horizontálních konstrukcí, která umožňuje dosáhnout dobré kročejové neprůzvučnosti a celkového odizolování podlahy od nosného podkladu a místností pod stropními dílci. Hlavní charakteristikou plovoucí podlahy je uložení horní nášlapné vrstvy z pevného a dekorativního materiálu volně na ostatních vrstvách bez pevného spojení. Tímto provedením dochází k lepšímu roznášení zatížení a akustického tlaku, a také menšímu opotřebení celého systému včetně nosných prvků. Podlaha se zároveň velmi snadno skládá a rozebírá bez náročných dodatečných technologií, její pokládka je tedy efektivní a rychlá.

Realizace plovoucích podlah

Plovoucí podlahy se standardně skládají ze čtyř vrstev, které jsou volně uloženy na podkladové nosné konstrukci. Jedná se o:

  • nášlapné
  • roznášecí
  • akusticky a tepelně izolační
  • podkladní (vyrovnávací)

Mezi jednotlivé vrstvy se dále vkládají separační mezivrstvy, které mohou mít specifickou funkci (např. hydroizolační nebo vyrovnávací). Nášlapná vrstva tvoří povrch plovoucí podlahy a je vyrobená z pevného materiálu s nízkou obrusností, odpovídající drsností a odolností mechanickým rázům v pohledovém řešení dle dekorativních požadavků. Ostatní vrstvy plovoucích podlah mají převážně funkční charakter a bývají u různých systému shodného řešení. Výjimku tvoří tepelně izolační vrstva, která se užívá především u podlah horizontálních konstrukcí oddělujících místnosti s výrazně odlišnou průměrnou pokojovou teplotou (vytápěné od nevytápěných apod.).

TIP: Plovoucí podlahy za akční ceny najdete v e-shopech jako jsou Lasamba.cz a NejlevnějšíPodlahy.cz

Nášlapná vrstva plovoucích podlah

Vzhled a odolnost plovoucí podlahy závisí zejména na materiálu, z nějž je vyrobena nášlapná vrstva. Obvykle se jedná o přírodní materiál, nebo materiál na přírodní bázi, jež poskytuje dostatečnou pevnost, pružnost a rázovou houževnatost povrchu. Zpravidla se jedná o:

  • masivní dřevo
  • laminát
  • aglomerované dřevo
  • aglomerovaná vlákna a přírodní kompozity
  • linoleum a polymerní desky

Nášlapná vrstva tak může být vyrobena z různých pokročilých nebo alternativních materiálů, kromě dřevěných desek a laminátu (desky na dřevní bázi opatřené laminovanou fólií), se může jednat například o korkový kompozit nebo desky z bambusových vláken. Materiál nášlapné vrstvy bývá obecně citlivý na vlhkost prostředí kvůli bázi bobtnavých přírodních vláken, které mohou způsobit rozklížení desek nebo liniové napětí spojů suché truhlářské montáže.

Vinylové podlahy

Vzhled dřeva lze u podlahové krytiny dosáhnout také vhodným dekorem vinylové podlahy. Vinylová podlaha nabízí řadu výhod zejména s ohledem na cenu, údržbu a odolnost. Přestože nedosahuje pevnosti masivního dřeva nebo kompozitů na bázi dřeva, je velmi příjemnou alternativou především díky pocitovým vlastnostem, vysoké variabilitě a nízké nasákavosti. Vinylové podlahy se vyrábí ve třech funkčních variantách – jako lepené, plovoucí nebo samoležící.

Vinylové plovoucí podlahy

Plovoucí systém je možné použít také pro vinylovou nášlapnou vrstvu. Tu lze aktuálně spojovat speciální zámkovou technologií a opatřit dalšími pokročilými funkčními řešeními prostřednictvím jednotlivých vrstev skladby podlahy. Takto řešená podlaha kombinuje výhody plovoucího systému z hlediska akustické a tepelné izolace, a navíc využívá pocitových charakteristik, dekorativnosti a voděodolnosti vinylové podlahové krytiny.

Další oblíbené články