Dálnice

Vše o dálničních známkách pro rok 2019

Pokud cestujete po dálnici nebo silnici pro motorová vozidla, budete potřebovat dálniční známku. Úsek, kde je tato známka povinná, vymezuje dopravní značka E11, která zároveň upozorňuje také n a úseky, kde povinnost dálniční známky není (například Ústí nad Labem – Teplice na dálnici D8). Zpoplatněna tak bude většina těchto komunikací i v roce 2019 a zřejmě i 2020. V tomto roce se také uvažovalo o zavedení elektronické známky, nicméně i tato možnost zatím nepřichází v úvahu.

Povinnost dálniční známky

Dálniční známka je řešena pomocí samolepícího kuponu, který se umisťuje do pravého dolního roku na čelní sklo z pohledu řidiče. Známkou musí být opatřeno každé vozidlo do 3,5 t. Pokud máte za vozidlem přívěs, pořád se počítá pouze hmotnost samotného vozidla. Při hmotnosti nad 3,5 t je již zapotřebí respektovat systém elektronického mýta. Motocykly dálniční známku nepotřebují. Zapotřebí je na dálniční známku i kontrolní kupon napsat registrační značku vašeho vozidla.

Cena dálniční známky v roce 2019

Ceny dálničních známek zůstávají i nadále stejné jako v předchozích letech. Zakoupit lze známku s platností 10 dnů, 1 měsíc nebo celý rok. Cena desetidenní dálniční známky činí 310 Kč, měsíční 440 Kč a celoroční je za 1 500 Kč. Pokud si zakoupíte roční kupón například v červnu 2019, bohužel je platnost pouze do konce roku, nikoliv do června 2020. V tomto ohledu má výhodu měsíční kupón, na kterém lze platnost od/do vyznačit dle potřeby.

Grafická podoba pro rok 2019

Dálniční známky mají oproti minulému roku upravený vzhled. Je to kvůli tomu, aby známky jednotlivých platnosti byly od sebe lépe rozpoznatelné. Samozřejmostí je opatření známky ochrannými prvky. Desetidenní kupón je opatřen červeným trojúhelníkem, měsíční kupón pak zeleným čtvercem. Kupón s platností jeden rok je opatřen modrým kruhem.

Elektronická známka v České republice

Již od letošního roku 2019 měla být zavedena dálniční známka elektronicky. Vše se ale odkládá, zůstává nadále papírová verze. Ministerstvo totiž nestihlo vydat novelu zákona.

Další oblíbené články