Lanovka

TOP horská střediska v ČR

Zima se nezadržitelně blíží a vy už určitě přemýšlíte, kam vyrazíte na pořádnou lyžovačku! V následujících několika řádcích vám proto přinášíme přehled těch nejlepších horských středisek v Česku. Čtěte dál…

Špindlerův Mlýn

Nejznámější česká klasika pro zimní radovánky – to je Špindlerův Mlýn. Ten je se svou délkou sjezdovek největším českým ski areálem vůbec. Součástí Špindlu jsou Svatý Petr (Hromovka) a Medvědín (Horní Mísečky), kde najdete sjezdovky jak pro začátečníky, středně pokročilé až po tratě složité. Lanovky dokáží přepravit okolo 2,5 tisíce lidí za hodinu, takže se nebojte, že by se na vás nedostalo! Samozřejmostí je umělé zasněžování, noční lyžování, 4 km dlouhá sáňkařská dráha a snowboard park, kde se pořádají nejlepší freestylové závody. V okolí Špindlu naleznete přes 70 km běžeckých tratí a několik naučných stezek jako například Špindlmanovu misi. Ubytovat se můžete v řadě pěkných hotelů a pensionů, z nich jmenujme čtyřhvězdičkový rodinný hotel Sněžka nebo Hotel Bedřiška Wellnes Resort s bazénem a finskou parní saunou. Ze zajímavostí nabízí Špindlerův mlýn zážitkovou jízdu v rolbě nebo noc v expedičním táboře na vrcholcích Krkonoš.

Rokytnice nad Jizerou

Neméně známá Rokytnice, horské letovisko v západních Krkonoších, nabízí především nejdelší sedačkovou lanovku (2 200 m) a největší vysokohorské převýšení v republice (650 m). V Rokytnici naleznete hned dva ski areály, a to Studenov a Horní Domky. Pro rodiny s dětmi je jistě vhodnější mírnější Studenov, který nabízí lyžařskou školičku a dětský park (Dvoračky). Pro pokročilé jsou tu dva kotvové vleky, které vás vyvezou na modrou i červenou stezku. V Horních Domcích, na jižních svazích Lysé hory, můžete vyzkoušet i trať černou, tedy pro zkušené a náročné lyžaře. Samozřejmostí je v Rokytnici půjčovna, skiservis, úschovna nebo sportovní hala pro možnost dalších sportů. Dopravit se sem můžete z Prahy nebo Pardubic skibusem, který zakoupíte v rámci zájezdu. Ubytujte se nejlépe v apartmánech horské chaty Švadlenka, která nabízí i plnou penzi. Pro pěší je Rokytnice značka ideál! Nedaleko odtud se nachází mnoho zajímavých cest, jako například výlet přes Huťský vodopád nebo na rozhlednu Štěpánku.

Monínec

Ski areál Monínec je tzv. Českou Sibiří, a to je pouhých 80 km od Prahy! Kromě dvou červeno-modrých lyžařských tratí (Stará Poštovna ze Sněžky) zde naleznete možnost vyzkoušet snowtubing (jízdu v gumovém člunu v ledovém korytu). Monínec ale můžete vyzkoušet také celoročně, k vyžití je tu golf nebo třeba koupaliště. Na lyžích si zajezdíte přímo u Hotelu Monínec, který mimochodem nabízí luxusní ubytování spolu s terasou a venkovním bazénem. Nedaleko naleznete i Penzion Monínec a dětskou lyžařskou školku. Monínec nyní sází na moderní unikátní systém zasněžování, které není závislé na okolní teplotě a dokáže připravovat sníh i v teplotách do plus 35°C! O sníh tu opravdu tedy nebude nouze…

Černá Hora – Pec

Pokud to máte blíž do východních Krkonoš, jistotou je tento skiresort. Skládá ze šesti jednotlivých areálů, které jsou navzájem propojené a dá se do nich dostat skibusy. Jedná se o samotnou Černou horu, Pec pod Sněžkou, Černý Důl, Velkou Úpu, Svobodu nad Úpou a Ski Areál Malou Úpu. Nutno podotknout, že se všechny tyto areály liší terénem a složitostí sjezdovek. Dohromady ale tvoří největší lyžařský resort v Česku, který nabízí 50 km sjezdovek sjízdných na jeden skipas. Další pěknou výhodou je největší lyžařská škola s pěti parky a pojízdnými koberci. Naučí se tu proto jezdit i největší nemehlo! Když byste na lyžích přeci jen neobstáli, dejte se alespoň na sáňky. Zajímavostí je tu totiž 3,5 km dlouhá Černohorská sáňkařská cesta, která vede po Zvonkové cestě až do Jánských Lázní a je zdarma přístupná veřejnosti. Zážitek zakončete v mrakodrapu-hotelu Horizont, kde vám delikatesy připraví oblíbený šéfkuchař.

Dále samozřejmě doporučujeme Jizerky a lyžování na Tanvaldském Špičáku, česko-německý Klínovec v Krušných horách nebo třeba lyžařský areál Ramzová v Jeseníkách. Je opravdu mnoho lyžařských míst, ze kterých u nás můžeme vybírat. A kam pojedete tento rok vy?

Další oblíbené články