Tipy jak vybrat levný notebook

Toužíte po malém, skladném, a hlavně levném notebooku, který vám poslouží ke sledování filmů, brouzdání po internetu a vyřizování emailů? Pečlivě se seznamte s následujícími tipy a poznámkami, které by vám měli výběr usnadnit a pomoci vyhnout se špatnému výběru.

Důležité je, k čemu vlastně notebook chcete, což jsme si již ujasnili. Myslete na to, že se jedná o poměrně složité zařízení, které má svou hodnotu a není vhodné za každou cenu kupovat to nejlevnější. Nechcete přece, aby vám notebook přestal hezky šlapat poté, co do něj nainstalujete trochu více programů či spustíte více aplikací najednou.

Hardware aneb co je uvnitř

Možná znáte alespoň některé součásti vnitřní výbavy notebooku. Shrneme si ty nejdůležitější, a také jejich ideální parametry. Základem je procesor – zde nezbývá než doporučit procesory Intel řady i3 a i5, které jsou výkonné a spolehlivé. Tyto procesory mají již 8 generací, pro běžnou činnost (sledování filmů, surfování po internetu) dostačuje například druhá, třetí či čtvrtá. Důležitá je paměť RAM – platí sice, že čím více, tím lépe, ale pro naše potřeby bude stačit kapacita 4 GB, lépe ovšem 8 GB – což zpravila ale v této konfiguraci nenajdeme.

Důležité je také mít v novém notebooku dostatek místa. Zde si musíme pečlivě zvolit, zda dáme přednost zpravila většímu prostoru na disku HDD, nebo mnohonásobné rychlosti na SSD disku. Osobně bych doporučil SSD disk a případný nedostatek místa bych později řešil za pomoci externího disku. Notebook bude mnohem rychlejší a práce s ním plynulá.

Grafická karta nám v tomto případě bude stačit integrovaná, která navíc oproti dedikované nespotřebovává tolik energie z baterie.

A právě na baterii bychom se také měli zaměřit. Pokud bychom notebook kupovali z bazaru či prodejny repasovaných počítačů, ověřme si, v jakém stavu baterka u notebooku je. Mohlo by se lehce stát, že si koupíme notebook, který bude muset být neustále připojen k elektřině – tím by se jeho mobilita dosti omezila.

Vnější vzhled a praktičnost

Nezapomínejte, proč si kupujete notebook a ne stolní počítač – hlavní výhodou je mobilita! Proto je vhodné, kdy je notebook co možná nejlehčí a nejskladnější. Velikost obrazovky je věc názoru a priorit, pokud si nejste jisti, doporučuje se navštívit jakoukoliv kamennou prodejnu a na pár notebooků se osobně podívat – koupit potom ovšem můžete i jinde, třeba na internetu.

Běžný rozměr notebooku je 15.6 palců, mnoho uživatelů si ovšem vystačí i s menším a tudíž i lehčím notebookem. Pokud byste chtěli obojí, jednou z možností je pořídit si ještě externí klávesnici, myš a monitor. V teple domova potom budete moci pracovat na velkém monitoru a pokud budete chtít, stačí notebook odpojit a kamkoliv přenést.

Kde koupit levný notebook a nenechat se napálit?

Při koupi notebooku doporučujeme prověřené české e-shopy jako jsou například Alza.czOkay.cz. V nich také můžete využít slevové kupóny nebo jejich speciální slevové akce, kdy takový notebook můžete sehnat se slevou až 50%.

Další oblíbené články