Správným světlem ke kvalitnímu spánku

Trpíte nespavostí a i přes veškerou snahu o spánkovou hygienu nepřichází zlepšení? Nebo naopak? Potřebujete být aktivní, ale přepadá vás únava? Možná svítíte špatným světlem.

Teplota světla se měří v Kelvinech (K). Barevná škála světla se pohybuje od 1 000 do 10 000 K. Čím méně kelvinů, tím je barva světla neboli teplota chromatičnosti teplejší – má žlutou až oranžovou barvu. Pro lepší představu poslouží plamen svíčky, má 1 000 K. Čím je kelvinů více, tím má světlo barevného tónu méně. Přirozené denní světlo se pohybuje mezi 5 000 až 7 000 K.

Světlo ohně je pro tělo přirozené

Od pravěku, co lidé objevili oheň, používáme od setmění až do doby než jdeme spát umělé světlo. Není tomu tak dlouho, co jsme svítili plamenem ohně.  Ať už svíčkou, petrolejovou nebo plynovou lampou. Teprve po objevení uhlíkového vlákna Thomasem Alvou Edisonem, svítíme žárovkou.

Žárovky za dobu svojí existence prošly vývojem a dnes již máme k dispozici ekologické LED žárovky. Jsou šetrné k přírodě od jejich vyrobení, přes provoz, až po likvidaci. Prodejci nabízí velký výběr nejen tvarů a výkonu, ale i barevné chromatičnosti. Kvalitní osvětlení pro váš domov najdete například v e-shopu Electronic-star.cz.

Podpořte tvorbu spánkového hormonu

Od pračlověka až po Edisona člověk svítil plamenem ohně. Neseme si tedy v sobě zakódováno, že tato barva světla znamená pro tělo čas odpočinku relaxace a přípravy na spánek. Tělo začíná vyplavovat melatonin – hormon spánku a vám je příjemně, cítíte se ospale a uvolněně. Stačí zhasnout a budete spát v klidu a spánek přinese potřebnou regeneraci vnitřních orgánů.

Při výběru žárovek berte v úvahu, v jaké místnosti jimi budete svítit. Z výše uvedeného vychází, že v ložnici, kde odpočíváte, je vhodné svítit světlem do 5 000 K. Na krabičce se žárovkou hledejte označení teplá bílá. Stejnou teplotu chromatičnosti je dobré používat v obývacím a dětském pokoji, které také patří mezi místa, kde člověk odpočívá.

Chcete-li být aktivní, volte chladnou bílou barvu světla

Pokud hledáte zdroj světla do kanceláře nebo pracovny, sáhněte po žárovce nad 5 000 K. Chladné bílé světlo simuluje denní přirozené světlo, které je venku. Podporuje aktivitu a zahání pocit ospalosti. V kancelářských a výrobních provozech se používá pro zvýšení aktivity zaměstnanců. Bílé světlo se také doporučuje do kuchyně a do koupelny, protože barvy v něm jsou nezkreslené.

Další oblíbené články