Ratanový nábytek

Proč si pořídit nábytek z ratanu?

Ratan je přírodní popínavá rostlina, která pochází převážně z oblasti Indonésie, výskyt je také v Malajsii nebo na Filipínách. Roste v tropických klimatických zónách, aby měla neustále dostatečný přísun sluníčka a tepla. Její výskyt je v surovém stavu, takže přes samotným použitím se musí nejdříve zpracovat. Často bývá ratan zaměňován s jiným druhy například s bambusem, ratan je však velice tuhý a na rozdíl od zmíněného bambusu není ani dutý. Dřevo je lehké a snadno ohebné.

Zpracování ratanu

Aby se z ratanu vůbec mohl vyrábět nábytek, musí po jeho vytěžení dojít k dostatečnému vysušení, ke kterému slouží speciální sušárny. Ratan není do České republiky převážen jako materiál k výrobě, k samotné přeměně na nábytek dochází také v zahraničí. Po vysušení je možné ratan díky ohebnosti jakkoli tvarovat. Pracovat lze také s materiálem, který je buď oloupaný nebo neoloupaný, užívají se obě varianty.

Po zpracování ratanu a výrobě nábytku dochází k přepravě. Ratanový nábytek se přepravuje v kontejnerech, které jsou mají dostatečnou vlhkost a adekvátní teplotu, aby se zboží nepoškodilo. Musí být také dostatečně zabalené. V některých případech se může stát, že do České republiky přijde nábytek, který vybalíte a je na něm plíseň, stává se to kvůli dlouhé cestě a zapaření, nic to však neznamená. Koncový zákazník to nemusí ani zjistit, protože společnosti, které nábytek dováží ho následně očistí a připraví k prodeji.

Výhody ratanového nábytku

  • Vzhled – ratan je také populární kvůli svému originálnímu vzhledu. Nejedná o křiklavý materiál, nýbrž velice atraktivní design, který se hodí do všech domácností.
  • Umělý ratan – zakoupit si můžete i umělý ratan, který je vhodný jako nábytek na zahradu. Tento materiál prioritně odolává počasí, takže je hodně vyhledávány. Zároveň s ním můžete dobře manipulovat, neboť ratan je velice lehký materiál.
  • Údržba – nemusíte ztrácet čas příliš dlouhým čištěním, ratanový nábytek postačí lehce přetřít vlhkým hadříkem nebo přeluxovat, není zapotřebí shánět drahé speciální prostředky.
  • Výdrž – nábytek nemusíte po chvilce měnit, ratan má již staleté zkušenosti, jehož historie sahá až do starého Egypta. Ratan je velice silný a tvrdý materiál, který snadno odolá všemu, čemuž ho vystavíte.
  • Pohodlnost – ratanový nábytek je také pohodlní pro každodenní užívání.
  • Výběr – pokud si představíte jen jednobarevný design, jste na omylu, ratan má více druhů, ze kterého se nábytek vyrábí.

Nevýhody ratanového nábytku

  • Cena – ratan je po všech stránkách jeden z nejlepších materiálů, které existují. Svoji výjimečnost ale skrývá za vyšší pořizovací cenu. Na nábytku se však nevyplatí šetřit, protože jeho životnost je dlouhodobá. Nekupujte však z pochybných obchodů, které vám o ratanu nedokáží nic říct.

Nábytek můžete zakoupit i online, zaměřit se můžete na prověřené obchody Ratan.cz nebo Nabytek-Forliving.cz.

Další oblíbené články