Probiotika

Probiotika – proč se vyplatí je užívat?

V dnešní záplavě všech možný i nemožných doplňků stravy je nelehké se vyznat. Některé si svou slávu opravdu zaslouží, jiné zase slibují více účinků, než opravdu dokáží poskytnout. Dnes se velmi často zmiňují i takzvaná probiotika. O co vlastně jde a jak mohou být tělu prospěšná? Pojďte s námi probádat tuto oblast a zodpovědět si některé otázky!

Probiotika – proč se vyplatí je užívat?

K pochopení významu probiotik samotných je dobré znát i původ tohoto slova. Tento výraz pochází s řečtiny, „pro biotic“ se volně překládá jako „pro život“. Možná si při zmínce o probioticích vybavíte i dobře známá antibiotika, která se užívají k léčbě celé řady onemocnění. Právě antibiotika tvoří jakýsi protiklad k již zmíněným probiotikům. Konkrétně se jedná o kultury mikroskopických organismů, které jsou pro lidský organismus prospěšné.

Vliv probiotik

Probiotika mají mnoho tělu prospěšných funkci. Jejich účinek začíná u trávení, dále mají vliv na imunitu a dokonce vám pomohou i v případě problému se srážlivostí krve. U trávení a zpracování potravy se na chvíli zastavíme, zde jsou totiž probiotika prospěšná v mnoha ohledech. Obecně lze říct, že zlepšují funkci střev a udržují správné pH ve střevech, kde také brzdí růst nežádoucích patogenních organismů. Máte-li zájem snížit svou hmotnost, i zde Vám mohou být probiotika prospěšná, jelikož regulují proces ukládání tuku v těle. Zde však výčet pozitivních účinků probiotik zdaleka nekončí. Možná Vás to překvapí, ale probiotika mají i antikarcinogenní vlastnosti a mohou Vám pomoci v boji s některými alergiemi či nemocemi, a to i chronickými metabolickými onemocněními (obezita, cukrovka, jaterní onemocnění).

Probiotika versus prebiotika

Názvy zní sice podobně, je však mezi nimi podstatný rozdíl. Termín prebiotika totiž označuje nestrávenou vlákninu, kterou můžeme najít třeba u cibule, česneku, ječmene, chřestu či pórku. Dále je lze nalézt i v dalších potravinách, které obsahuje rezistentní škroby. Prebiotika tvoří potravu pro bakterie, které díky nim mají vhodné podmínky pro růst, množení a zakládání nových kolonií. Při kombinaci prebiotik a probiotik vzniká takzvané symbiotikum.

Probiotika pro každého?

Ano, probiotika jsou skutečně tělu prospěšná, ale i zde je třeba být opatrný. Například těhotné a kojící ženy je užívat mohou, ale je třeba vybrat ty správné, které budou opravdu prospěšné pro matku i dítě. V tomto případě je vhodné poradit se s odborníkem. Bavíme-li se o novorozencích a dětech, zde je důležité opět zvolit ty správné. To platí i pro starší osoby nebo jedince se sníženou funkcí imunity. Zvlášť pozor by si měli dát osoby s výrazně sníženou imunitou, kde probiotika mohou i uškodit a způsobit zánět. Proto je vždy dobré užívání konzultovat s lékařem.

Kmeny probiotických bakterií

Asi nejznámějším kmenem jsou laktobacily, které kolonizují zažívací trakt a močové cesty. Používají se pro zlepšení funkce střev, pomohou Vám i s léčbou vaginálních bakteriálních zánětů či infekcí cest močových. Dalším kmenem jsou takzvané bifidobakterie, které kolonizují lidský gastrointestinální trakt. Jedná se o první bakterie, které osidlují střeva novorozence a nacházejí se též v mateřském mléku. Dále rozeznáváme enterobakterie, které pomáháji zejména při průjmech způsobených antibiotiky. Často se setkáte i s kvasinkami, o kterých víme, že zlepšují odolnost vůči cizím bakteriím a pomáhají při problémech ze zánětem tlustého střeva.

Jak vybrat správná probiotika?

Probiotika najdete v lékárnách v různých formách, nejčastěji jako kapky, kapsle či tablety. Existují však i probiotické potraviny, které probiotika přirozeně obsahují. Mezi ně patří zejména fermentované potraviny a nápoje, konkrétně můžeme zmínit kefíry, jogurty či kysané zelí. Probiotické přípravky však mají tu výhodu, že přesně známe jaké rody a kmeny bakterií obsahují a v jaké míře jsou zastoupeny, což u potravin většinou nevíme.


Slevové kupóny a slevy v e-shopech

Slevový kód MedpharmaSlevy Nutraceutics.czSlevové kupóny Klubzdravi.cz

Další oblíbené články