Apple

Příběh stojící za Applem

Společnost Apple zná téměř každý, dokonce si troufám říci, že také vaše babičky a dědečkové budou mít ponětí, co Apple je a už měli také příležitost držet iPhone v ruce. Společnost Apple je jedna z nejznámějších a nejziskovějších společností v oblasti technologie.

Proč tomu tak je, co staví produkty této společnosti na vrchol a jaký příběh stojí za Applem? 

Pár faktů o společnosti Apple

  • Společnost Apple byla založena v roce 1976
  • Nejznámější produkty jsou Mac, iPhone a iPod
  • Prvním počítačem byl Macintosh
  • Zakladatel je Steve Jobs

Steve Jobs

Steve Jobs byl zakladatelem společnosti Apple.

Steve byl adoptovaný a toto břímě si nesl až do dospělosti. Toužil být přijatý a uznávaný. Byl perfekcionista, dbal na každém malé detailu a uspokojit jeho představy bylo velmi náročné. Měl jasnou vizi, a proto kladl stejné požadavky i na jeho spolupracovníky, kteří vizi často nerozuměli a docházelo k nedorozumění. Pracovat pro Steva Jobse bylo náročné.

Steve dokázal změnit realitu a přesvědčit o svém názoru téměř kohokoli. Byl sebevědomý a cílevědomý.

Na počátku spolupracoval s Wozniakem, se kterým sestrojil první počítače u sebe v garáži. Díky konzistenci, víře a cíli dokázal z garáže vybudovat jednu z největších firem na světě.

Příběh Applu ve zkratce

Celému příběhu Applu by nestačily tyto řádky. Za vývojem stojí mnoho let, úsilí i strastí. Pokud vás zajímají veškeré detaily, doporučuji si přečíst životopis Steva Jobse od spisovatele Waltera Isaacsona. Kniha má přes 600 stran, ale stojí za přečtení.

Jak už bylo zmíněno výše, Apple vznikl v garáži u Stevových adoptivních rodičů. Sestrojil s pomocí svého kamaráda první počítač. S postupem času přibrali více společníků a založili společnost Apple.

První počítač, známý jako Macintosh (nyní se používá pro počítače zkratka Mac) byl sestrojen a prodáván v roce 1984 a byl průlomem pro společnost.

I přes tento úspěch, byl Steve Jobs v roce 1985 vyhozen ze společnosti. Hlavními důvody byly neshody Steva s vedením. Steve Jobs byl nucen Apple opustit, byla mu nabídnuta jiná funkce v Apple, kterou ale Steve odmítl a založil vlastní firmu NeXt. Tato firma prodávala také počítače, ale nijak známou se nestala. Po nějaké době začal Steve pracovat také pro Pixar, kdy byl u zrodu prvního animovaného filmu Toy Story.

Mezitím se společnosti Apple bez přítomnosti Steva nijak nedařilo. Hodnota akciové společnosti klesala a vedení vědělo, že za to může nepřítomnost Steva Jobse, proto se rozhodli ho přijmout zpět. Steve se vrátil s tím, že stále bude pracovat pro Pixar a v Applu bude dělat jen poradce. Měl však k Applu hluboký vztah a nakonec se vrátil jako výkonný ředitel.

Největší chybou, kterou Steve viděl, bylo spoustu produktů. Opět se vrátil k základům, zakázal výrobu tiskáren a všech různých typů počítačů, a rozhodl se vyrábět pouze čtyři typy. Během nějakého času vrátil Apple zpět na vysokou pozici a akcie začaly stoupat.

Applu se dařilo a Steve Jobs se rozhodl pro vyrobení iPodu, což byl další důležitý převrat v celé společnosti. Díky iPodu se Apple stala ještě známější a zisky se zvýšily.

V roce 2001 sestrojil první iPod, v roce 2007 první iPhone.

TIP: Při nákupu produktů Apple můžete také ušetřit, využijte slevový kód Pouziteiphony.cz, nebo slevový kód Datart.

Proč je Apple tím, čím je?

Apple není jen špičkou v technologiích, mezi počítači a mobily.

Za celou společností stojí především vize a příběh, což je také možná důvod, proč je Apple tak oblíbený.

Steve vždy dbal na to, aby všechny produkty byly propojeny. Chtěl mít pod kontrolou nejen hardware, ale také software. Software nebyl kompatibilní s jinými počítači. Věřil v komplexní řešení a snažil se mít vše pod kontrolou.

Chtěl, aby lidé, kteří si pořídí jakýkoli produkt od Applu, nejen byli nadšeni z produktu, ale aby se cítili lépe. Čemuž tak opravdu je. Produkty vám dají nejen kvalitu, ale také pocit, že si to můžete dovolit, tedy pocit prestiže.

Za každým produktem stojí řešení nejmenších detailů, Steve dbal na dokonalé zpracování designu nejen zvenčí, ale také uvnitř. Dokázal dlouhé dny vybírat tu nejbělejší bílou.

Díky této posedlosti vybudoval obrovskou firmu s těmi nejlepšími produkty.

Další oblíbené články