Radnice Vídeň

Předvánoční Vídeň – co navštívit?

Stánky pokryté měkkou sněhovou peřinou, oslňující výzdoba, vůně vánočních pochoutek a svařeného vína linoucí se chladným vzduchem, to je předvánoční Vídeň.

Radnice a centrum města

Dominantou města je radnice Rathaus, krásná gotická stavba, před kterou je rozsáhlé náměstí, kde se zpravidla konají vánoční trhy.  Poblíž se nachází budova rakouského parlamentu a Justiční palác. Ke státním budovám patří také rozsáhlý hradní komplex Hofburg, sídlo prezidenta Rakouska, jeho zvláštností je, že není jako jiné hrady obehnán příkopem a jinými ochrannými prostředky, ale stojí pokojně ve středu města.

Ve městě najdeme významná muzea, jako Naturhistorisches MuseumKunsthistorisches museum a Leopold museum. Ta jsou umístěna v jednotlivém bloku historických staveb zabírajících několik ulic. Je v nich uskladněno množství vzácných památek, které stojí za zhlédnutí.

Státní opera je velmi zdobná stavba ve středu města na ulici Ringstrasse. Má ve světě velkou prestiž a hrají se v ní především tradiční představení. Důležitou událostí je každoroční Ples v opeře, kdy pozvánku získají jen významné světové osobnosti.

Hotel Sacher při návštěvě Vídně nesmíte minout. Proslaven výrobou slavného Sachertorte, čokoládového zákusku s ovocnou marmeládou, jehož původní receptura je tajná a jediný originál si můžete koupit pouze v Hotelu Sacher. Na ochutnávku tohoto slavného dortu jsou v hotelové restauraci rezervace mnoho dní dopředu, takže není snadné se k němu dostat. Avšak v okolí hotelu a na mnoha místech ve městě se variace pravého Sachru prodávají.

Ve Vídni je množství kostelů a církevních staveb, nejvýznamnější je Katedrála Svatého Štěpána. Významná gotická stavba, jejíž výstavba byla započata ve 12. století. Katedrála je velmi propracovaná jak z venku, tak zevnitř, určitě byste ji neměli minout.

Belveder a Schönbrunn

Palác Belveder pocházející z období baroka je zámecký komplex skládající se z Horního a Dolního Belvederu, oranžerie, s botanickými sbírkami a zámecké zahrady. V objektu zámku najdete také Umělecké muzeum.

Neméně zajímavým místem je taktéž barokní zámek Schönbrunn, v jehož objektu sídlí mezi jiným Zoologická zahrada. Kromě obvyklých zvířat u nás zde můžeme vidět také tučňáky, lenochoda, zebry a největším tahákem je dozajista panda. V Zoo je atrakcí i netopýří jeskyně, kde jste v přímém kontaktu se zvířaty.

Hundertwasserhaus

Mimo hlavní ruch ulic Vídně můžete navštívit velmi zvláštní stavbu Hudertwasserhaus. Je pokrytá mnoha různými barvami a její stěny a okna jsou postaveny v různých velikostech a úhlech, nic není pravidelné. Mezi barevnými stěnami se ukrývá mnoho volně rostoucích rostlin. Jak z venku, tak i zevnitř je velmi zvláštní, ve vstupní hale i v pokojích jsou různobarevné kachličky, mozaiky, zrcadla a vybavení zvláštních tvarů.

Vídeň je velmi krásné město a stojí za zhlédnutí nejen v době předvánoční, ale po celý rok. Zájezd do vánoční Vídně, si můžete pořídit například na portálu Radynacestu.cz.

Další oblíbené články