Zubní kartáčky

Pomůcky pro ústní hygienu – jaké používat?

Problémy se zuby patří k těm nejnepříjemnějším zdravotním problémům, které mohou člověka postihnout. Přitom naprosté většině lze předcházet pravidelnou ústní hygienou. Ta není časově nijak náročná a dokáže vám ušetřit spoustu peněz a bolesti.

Jaké pomůcky potřebuji?

Už předškolní děti znají základ: zubní kartáček a pastu. V dnešní době je na trhu mnoho všemožných typů, ne všechny jsou ale svým provedením vhodné. K dalším pomůckám patří zubní nit, mezizubní kartáček a ústní voda.

Zubní kartáček

Je naprosto nejdůležitější věcí pro péči o vaše zuby. Určitě jste slyšeli univerzální poučku „Kartáček se vyhazuje po třech měsících nebo nemoci.“ Ovšem zde velmi záleží na vaší technice čištění, může se stát, že kartáček budete muset měnit častěji.

Co se týká tvaru kartáčku, volte ten s co nejmenší hlavou. To je důležité proto, abyste mohli čistit poctivě co nejméně zubů naráz. Štětiny by měly být husté. Kartáček nevhodný pro další používání poznáte podle roztřepených štětin.

Zubní pasta

Jistě znáte mnoho různých typů: pro krvácející dásně, bělejší zuby, pasty z čistě přírodních složek… Ale více než na typu pasty, kterou používáte, záleží na technice čištění. Výběr pasty je tedy na vás. Neměla by příliš pěnit, důvodem je fakt, že pěnivá pasta ve vás může evokovat dojem efektivního čištění, což povede k tomu, že s čištěním skončíte předčasně.

Velmi oblíbené jsou pasty pro bělení zubů. Obsahují mikroabrazivní složky, které narušují zubní sklovinu. Právě to vede k výslednému efektu bělejších zubů. Ovšem obnova zubní skloviny je velmi problematická, proto se pokuste ničit si ji co nejméně (kromě past sklovině ubližují kyselé a sladké potraviny).

Zubní nit

Velmi prospěšná a rozšířená pomůcka. Dnes si lze pomoci speciálními „párátky“ se zubní nití, kdy je nit ukotvená na držáčku, zatímco na druhém konci je ostrá špička. Výhodou je, že si do úst nesaháte přímo rukama, jak je běžné u používání klasické zubní niti namotané na prsty.

Mezizubní kartáčky

Možná ne úplně oblíbená pomůcka, při počátečním používání se může objevit krvácení dásní. Ty si můžete poškodit, zvolíte-li špatnou velikost. S jejím určením pomůže buď zubní lékař, nebo dentální hygienistka. Ovšem používání mezizubních kartáčků je velmi prospěšné. Mohou odstranit zbytky potravy z míst, kam se obyčejný kartáček nedostane.

Ústní voda

Na rozdíl od mezizubních kartáčků, používání ústní vody je velmi rozšířené. Bohužel k dokonalému chrupu pomáhá jen minimálně. Může pomoci zabíjet bakterie přispívající ke vzniku zubního plaku, ale práci zubního kartáčku neodvede.

Jestli chcete, ústní vodu používejte, ale nenahrazujte jí výše uvedené pomůcky.

Na závěr shrňme, že pro péči o dutinu ústní hraje prim vhodný zubní kartáček. Dále je dobré naučit se používat mezizubní kartáček, případně zubní nit. Na zubní pastě až tolik nezáleží. Jakkoli slibují reklamy na ústní vody doslova zázraky, není na místě jim věřit.


Slevové kupóny a slevy v e-shopech

Slevový kupón Dr.MaxSlevové kódy Pilulka.czSlevový kód Nazuby.cz

Další oblíbené články