Koupelna

Oranžová koupelna: nedostatek fantazie, nebo nejlepší volba?

V koupelnách českých domácností je jednou z nejčastěji používaných barev oranžová. Lidé touží po teplé a útulné koupelně. Při volbě barvy obkladů a stěn proto pochopitelně tíhnou spíše k teplejším barvám. Červená je příliš křiklavá, růžová příliš sladká. Nejjednodušší volbou a zároveň sázkou na jistotu je tedy oranžová. Pokud se nedáte zlákat moderními trendy a na oranžové v koupelně trváte, přečtěte si šest nápadů, jak se odlišit od oranžové většiny, a přesto získat útulnou koupelnu v teplých barvách.

Na velikosti záleží

V tomto případě záleží nejen na velikosti koupelny, ale hlavně na velikosti plochy, kterou bude zabírat oranžová barva v poměru k velikosti celé koupelny. Pokud máte malou koupelnu a natřete či vydláždíte ji celou na oranžovo, dostaví se pocit stísněnosti. Ve velké koupelně použitím oranžové jen na malé části zase nedosáhnete patřičný efekt zateplení. Již při návrhu si proto vyzkoušejte několik variant.

Použití mozaiky 

Pokud jste rozhodnuti použít oranžovou jako barvu dominantní, vyzkoušejte interiér koupelny oživit různou velikostí dlaždic. Drobná mozaika krásně rozbije jednolitou až nudnou plochu oranžové a celou koupelnu více prozáří. Velký formát dlaždic použitý na podlahu zase dává pocit jednolitosti plochy, uzemnění a bezpečí při došlapu.

Oranžová v kombinaci s bílou

Jedná se o velmi osvědčenou a vhodnou kombinaci. Zejména v prostoru, kde jste si vyhráli s různými formáty a odstíny oranžové, vyskládali jste oranžovou do obrazců, a dosáhli tak členitého prostoru, je bílá uklidňující prvek. Oranžovou nepotlačí, naopak nechá vyniknout oranžový zdobný styl ve vaší koupelně. Pokud jste však použili pouze standardní oranžový obklad v jednom odstínu a formátu, kombinace s bílou bude působit poněkud nudně.

Nebojte se teplých barev

Při navrhování se zkuste trošku odvázat a doplnit umírněnou oranžovou i jinými teplými barvami. Červená na celé stěně by mohla působit příliš agresivně. Když ji však vhodně použijete jen na malých plochách nebo jako součást obrazců, dosáhnete zvýšení pocitu zateplení a útulnosti. Růžová koupelnu zjemní, fialová dodá důstojnost, lila nádech starých časů. Pohrajte si s odstíny a uvidíte, že i zdánlivě neladící barvy mohou vytvořit harmonické kombinace.

Studené barvy v koupelně

Do koupelen patří i studené barvy. V současných horkých létech to určitě oceníte. Modrá barva připomíná moře. V kombinaci s oranžovou, zářivě žlutou a červenou si vykouzlíte krásný den na písečné prosluněné pláži. Zelená dodá vaší koupelně klid. Černá ohraničí dominantní prvky a navodí pocit luxusu a tajemnosti.

Buďte sami sebou

Při zařizování koupelny je sice vhodné se poradit s odborníky, ale v konečné fázi se řiďte svým citem. Je to vaše koupelna, vy v ní budete trávit čas. Nenechte se přesvědčit, že vámi zvolená kombinace je nemoderní, nevhodná nebo dokonce přeplácaný kýč. K čemu vám bude designově dokonalá koupelna, když se v ní nebudete cítit dobře? Zkušený odborník dbá nejen na módní trendy, ale respektuje přání klientů, nevnucuje své názory. Snaží se, aby výsledný vzhled koupelny vystihoval osobnost majitelů a dělal jim radost. Jednou z možností, kde si rozhodně vyberete je například prodejce koupelen Siko, kde můžete nakoupit také online přes jejich internetový obchod.

Další oblíbené články