Nábytek z palet

Nábytek z palet je hitem. Kam se hodí a proč?

Nábytek z palet je aktuálním hitem mnoha domácností. Kde všude se hodí a v čem tkví jeho výhody?

Nábytek z palet se vyplatí

Nábytek z palet má svůj osobitý půvab. Palety jsou vyrobeny ze dřeva, což je přírodní materiál, který nezaměnitelně voní a má nadčasový design.

V tomto případě však jednoznačně nemusíte platit za velmi drahý masiv. Dřevěné palety byly ještě nedávno považovány za prakticky odpad. Proto jsou levné a odráží se to i na výsledné ceně takového nábytku. Nejlevnější palety stojí kolem 100 Kč. Šikovný truhlář z nich na míru zvládne vyrobit prakticky cokoli si budete přát.

A kdo chce maximálně ušetřit a zároveň má šikovné ruce, může si dřevěný nábytek z palet postavit třeba i sám. Žádná zvláštní zručnost přitom není nutná.

Orientační propočty vysvětlují, že palety na výrobu nábytku do celého bytu můžete pořídit kolem 32 000 Kč. I když k tomuto výdaji musíte ještě připočíst další náklady na laky nebo barvy na další ošetření, nábytek v celkovém součtu vyjde i tak nadmíru levně oproti koupi již hotového vybavení.

Pokud bude paleta kvalitní a pevná, jednoznačně se nemusíte bát ani celkové odolnosti nábytku jako takového. Běžně se nosnost palet pohybuje od 50 kg.

Především se používají tzv. europalety. To jsou transportní palety s velmi detailním normováním. Jejich rozměry činí 1200 × 800 × 144 mm. Hmotnost europalet se pohybuje kolem 20 až 24 kg. Nábytek je proto poměrně těžký, což může být i nevýhoda. Tak snadno ho nikam nepřesunete.

Palety jsou zajímavé a ekologické

Z dřevěných palet sestavíte konferenční stolky, sedací soupravy nebo třeba zahradní nábytek. K nejjednodušším doplňkům, do nichž se pouští začínající domácí kutilové, patří především věšáky nebo jednoduché knihovny z palet. Palety jsou vhodné i pro konstruování složitějších výrobků, jako jsou psací stoly, ale například i postel.

Jednoznačně se u postele nemusíte bát, že by se v krátkém čase rozvrzala. A taková postel z palet navíc může vyjít pouze na několik stokorun, zatímco konvenčně koupená postel přijde i na několik tisíc korun.

Palety potěší i všechny ty, kteří smýšlí ekologicky. Přímo se nabízí, že materiál z palet, které přestanou sloužit svému účelu, lze ještě dále zužitkovat. Původně měly palety svoje místo především v logistice, kam je předurčují hlavně typizované rozměry.

Nábytek z palet je sice robustní, a proto adekvátně pevný, ale na pohled působí vzdušně. Díky tomu svoje uplatnění najde i v moderním interiéru. Paletový povrch lze navíc mnoha různými způsoby opracovat, aby lépe zapadl do každého stylu.

Žádoucí je povětšinou zachovat přirozenou strukturu dřeva. K tomuto účelu se používá lazurování, které dokáže zdůraznit přirozenou kresbu dřeva, což vypadá velmi efektně. Jestliže navíc povrch ošetříme zdravotně nezávadnými přípravky, můžeme paletovým nábytkem bez obav vybavit například i dětské pokojíčky.


Slevové kupóny a slevy v e-shopech

Slevový kód Nábytek HarmoniaSlevy Kancelarska-kresla.czSlevový kupón eŽidle.cz

Další oblíbené články