Playstation

Na co se můžeme těšit u Playstationu 5?

Celý videoherní svět už napjatě čeká na vydání nové řady populární herní konzole Playstation 5. Podle dostupných informací se ho dočkáme patrně o Vánocích letošního roku, avšak objevují se i takové informace, že by to mohlo být o něco dříve, a to již v říjnu. Nejasné je rovněž i datum samotného oznámení, u kterého se však stále častěji očekává, že proběhne již 5. února v newyorské Sony Hall. Právě zde by měla být konzole poprvé představena veřejnosti v celé své kráse. To znamená ukázán design, specifické vlastnosti, ovladač a v neposlední řadě také uživatelské rozhraní. Zda tomu tak skutečně bude, zjistíme již brzy.

Co se týče samotného Playstationu 5, zatím se s definitivní jistotou mnoho neví a řada informací spadá pouze do roviny spekulací a domněnek. Co však zaručeně víme je to, že se Sony zkraje letošního ledna pochlubila logem, které je takřka totožné s předchozím, pouze s tím rozdílem, že stávající číslo 4 bylo nahrazeno číslovkou 5. Společnost se tak rozhodla zůstat u řadového označení svých produktů, na rozdíl od konkurenčního Microsoftu a jeho Xboxu, který značí své konzole jinak.

Zpětná kompatibilita

Potvrzeno již bylo to, na co si řada uživatelů v minulosti stěžovala, a sice zpětná kompatibilita her. Budeme si tak moci zahrát i předchozí tituly určené pro starší konzole Playstation 4. Zda se budeme moci vrátit ke hrám hratelných na třech mladších sourozencích z rodiny Playstation, je dosud nejasné.

Technické specifikace

Když se zaměříme na specifikace, měli bychom se u nového PS5 dočkat mechaniky, jenž bude plně kompatibilní s Blu-rey disky a nabídne tak rozlišení ve 4K. Zlepšený výkon poté zajistí osmi jádrový procesor AMD s jádry Zen 2 a grafickou jednotkou AMD generace Navi. Chybět nebude ani SSD uložiště. Důraz byl kladen také na rychlejší načítání obrazovek, s čímž Sony bojuje již delší dobu.

Ovladač

Změnami projde také ikonický ovladač DualShock, který oproti tomu nynějšímu přijde o tlačítko PS, které nyní najdeme na přední straně gamepadu. Naopak přibudou dvě nová, a to na straně zadní. Zapracováno bylo rovněž na lepší ergonomii, díky čemuž budou ruce každého hráče alespoň trochu více ušetřeny únavě a bolesti z déletrvající hraní. Ovladač i nadále zůstane opatřen konektorem USB-C, se kterým se pojí milý detail, že bude obousměrný, tudíž odpadne mnohdy otravné otáčení kabelem a hledání správné pozice v konektoru. Rovněž baterie se dočká vylepšení a měla by vydržet delší dobu než doposud. Výrazně lepší by měl být také zvuk, který zajistí využití 3D audia.

Vyloučeno není ani to, že bude možné k nové konzoli používat i stávající ovladač, jelikož Sony nedávno přišla s tzv. „Back Button Attachment“, tedy vylepšením, které přidává dvě nová tlačítka na zadní stranu, podobně jako by tomu mělo být u nových gamepadů. Avšak po zkušenostech z předchozími konzolemi se to nezdá až tak pravděpodobné, protože každý nový Playstation byl dosud vždy opatřen novým DualShockem. Pravděpodobnější alternativou se tak zdá být nový DualShock ale i možnost s jistými obměnami používat nadále DualShock 4. Dost možná právě díky rozšíření o Back Button Attachment.

Virtuální realita

Co se týče VR (virtuální reality), víme pouze, že se s ní počítá i do budoucna a že stávající příslušenství bude funkční i na konzoli další generace. Což je bezpochyby dobrá zpráva.

Hry

Tím dalším, co řadu uživatelů zajímá, jsou hry, které si budeme moci na nové konzoli užít. I na to si musíme ještě počkat, a to zřejmě až do letošní E3, která se bude konat v termínu od 9. do 11. června v Los Angeles. Tam budou jistě ohlášeny další plánované hry na nový Playstation, nicméně v tuto chvíli jsou již potvrzenými tituly kupříkladu Watch Dogs Legion, Rainbow Six Qarantine či Lords of the Rings: Gollum, adventura ze světa Pána prstenů. Další budou následovat.

Další oblíbené články