Zelenina

Likvidace plísní na zelenině bez chemie

Plísně jsou jedním z častých problémů na zahradě. Setkal se s nimi snad každý zahrádkář, pokud včas nezasáhnete, může dojít k předčasnému ukončení vegetace a snížení výnosů nebo dokonce přijdete o většinu úrody. A to jistě nikdo z nás nechce. Pokud nechcete dát plísni šanci, řiďte se následujícími radami. Zbavíte se nežádoucích chorob a navíc zcela ekologicky.

Nezbytná prevence

Jako při boji se všemi chorobami a škůdci i tady platí, zdravá rostlina se o sebe postará. Důležité je tedy mít kvalitní sadbu, používat vhodné odrůdy a zajistit rostlinám správné podmínky. Mezi ně patří přiměřená závlaha, vyvážená výživa, vhodné stanoviště pro daný druh. Důležité je i střídání plodin na pozemku, aby nedocházelo k pěstování jednoho druhu víckrát po sobě. Pokud budete dodržovat správnou péči o rostliny, zamezíte ve většině případů napadení rostlin. Bohužel, ne vždy se nám povede vše dodržet na jedničku a velice často není počasí na naší straně. V tom případě je nutné provést zásah a rostliny ošetřit přírodním postřikem.

Královna kuchyně – léčitelka v zahradě

Pokud vás trápí plíseň bramborová, která kromě brambor řádí i na rajčatech, připravte si cibulový odvar. Budete potřebovat 40 g cibulových slupek, které svaříte s litrem vody a necháte dva dny až týden odstát. Následně tekutinou ošetřete postižené rostliny. Při silném napadení opakujte postřik každý druhý den.

Česnek přináší zdraví i rostlinám

Nastrouhejte si 100 g česneku a přelijte jej jedním litrem horké vody, nechte vychladnout. Následně řeďte v poměru 1:10 s vodou, ideálně dešťovou, a aplikujte na rostliny. Česnek pomáhá proti plísni šedé a plísni bramborové, ale použít jej můžete i na kadeřavost broskvoní. Pokud vám česnekový postřik zbyde, prolijte jím místa kolem zahradního posezení, nebo míst, kde si chcete rozložit piknikovou deku. Česnek odradí nebezpečná klíšťata.

Všestranný pomocník – přeslička

Přeslička má na zahradě mnohostranné využití. Vyplatí se ji používat preventivně a to nejen na rajčatech a okurkách, jako bojovníka proti plísním. Skvěle se hodí i na strupovitost jabloní, moniliózi nebo skvrnitosti u jahodníku. Na litr vody budete potřebovat 10 g sušené přesličky rolní nebo 100 g čerstvé. Bylinu povařte přibližně dvacet minut a poté nechte dva dny odležet, zceďte a aplikujte na rostliny.

Jód nejen jako dezinfekce ran

U jódu je důležité dodržet dávkování, aby nedošlo k popálení rostlin. Jednu kapku jodové tinktury přidejte k deseti litrům vody a používejte u zeleniny jako prevenci jedenkrát za čtrnáct dní. Při napadení okurek a rajčat plísní, nařeďte mléko s vodou v poměru 1:2 a následně přidejte jód. V tomto případě dvě kapky na deset litrů směsi. Postřik opakujte jedenkrát týdně.

Skořice a hřebíček

Koření typické pro Vánoce je silným pomocníkem v boji s plísněmi. V zahrádkářských potřebách můžete zakoupit již připravenou směs, která je uzavřena v nálevových sáčcích. Jeden sáček vložíte do litru vody a necháte do druhého dne louhovat, následně použijete jako postřik. Použít jej můžete na plodovou zeleninu, květiny ale i cibuli.


Slevové kupóny a slevy v e-shopech

Slevový kód BaumaxSlevový kupón VladekoSlevové kupóny Eshopist

Další oblíbené články