Letní slevy a výprodeje 2018

Léto je dalším obdobím, kdy řada obchodníků spouští výprodeje a slevy. Co všechno v příštích týdnech zlevní a o kolik?

Léto přichází a slevy s ním

Letní výprodeje tradičně trvají několik týdnů a slevy mohou být i výrazné, v řádech desítek procent. Obchodníci zpravidla zahajují slevové období této části roku už v červnu, což platí především pro kamenné obchody. K tomu mají poměrně prostý důvod: O prázdninách míří řada lidí na dovolenou a zejména větší města doslova zejí prázdnotou.

Ve slevách se objevuje sezónní zboží jako letní móda, ale také elektronika nebo třeba nábytek. Na své si ve slevách přijdou i ti, kteří by za mírnější peníze rádi pořídili též sportovní vybavení. Vlna slev se netýká pouze kamenných obchodů, v letních měsících zlevňují i e-shopy.

U nás probíhají po vzoru západní Evropy, kde má letní období plné slev už dlouholetou úspěšnou tradici. Ta se poměrně úspěšně etablovala už i u nás. Proto ani zpravidla většina obchodníků nerealizuje na sezónní výprodeje masivní reklamní kampaně, neboť povědomí o dění v obchodech je již dostatečné.

Výprodeje z pohledu spotřebitele i obchodníka

Řada spotřebitelů už se dokonce naučila cíleně na toto období čekat. Platí to primárně pro oblečení. Sezónní výrobky naproti tomu většina lidí pořizuje zejména v první výprodejové vlně. Což má praktický smysl, produkt tak najde okamžité uplatnění po svém pořízení.

Obchodníci naproti tomu potřebují uvolnit skladové prostory novinkám. To se týká primárně rychloobrátkových produktů jako třeba oblečení. Po půl roce je nutné ho prodat, příští sezónu už by to nebylo možné, jelikož přestane být moderní.

Jako u každých slev platí nevyhnutelně zásada opatrnosti. Česká obchodní inspekce provádí pravidelné kontroly a problémy bývají velmi časté. Prodejci se uchylují k nekalým obchodním praktikám, informace na jejich straně jsou neúplné nebo matoucí. Zejména si nezapomeňte pečlivě zkontrolovat konečnou cenu vámi vybraného zlevněného zboží.

Další oblíbené články