Pokladnička

Jak začít spořit peníze?

Pokud se vám pravidelně daří ušetřit určitou část peněz, pravděpodobně bádáte nad tím, jakým způsobem je co nejvýhodněji uložit a v ideálním případě také zhodnotit. V následujícím článku se podíváme na několik tipů, jakým způsobem je nejvýhodnější v těchto případech postupovat.

Zapomeňte na domácí trezor

Spořit peníze je velmi úctyhodné a rozvážné. Rezervy, které se vám podaří vybudovat, vám mohou v budoucnu velmi dobře posloužit. Odkládání pod polštář nebo do domácího trezoru však není nejrozumnější variantou. Vaše peníze mohou vlivem inflace ztrácet hodnotu a vy přicházíte o jedinečnou možnost jejich zhodnocení. Místo těchto způsobů proto vyhledejte lepší způsob.

Založte si spořící účet

Jednou z možností je založení spořícího účtu. Tyto účty sice obvykle nenabízejí nejvyšší úroky, ale vzhledem k tomu, že máte peníze neustále k dispozici, jsou míry přijatelné. Ještě výhodnějšími variantami spořících účtů jsou pak stavební spoření nebo penzijní připojištění, která vám nabízejí zhodnocení se státním příspěvkem. Ačkoliv můžete mít k těmto variantám nedůvěru, pokud správně nastavíte smlouvu a dobře zjistíte smluvní podmínky, nemůže vás nic negativně překvapit.

Porovnávejte nabídky více bank

Když budete vybírat nejvhodnější spořící produkt, snažte se ho vytvarovat sobě přímo na míru. Podmínky se u jednotlivých bank a spořitelen mohou výrazně lišit a vy byste měli zvolit takovou alternativu, která pro vás bude nejvýhodnější. V některých případech je například lepší obětovat i několik procent z potenciálního úroku na úkor možnosti bezplatného předčasného výběru a podobně.

Buďte obezřetní

Nikdy své peníze nesvěřujte do rukou pochybných podniků. Ty mohou sice nabízet mnohokrát vyšší zhodnocení než klasické spořitelny, ale většinou za cenu podstatně většího rizika ztráty vašeho kapitálu. Pokud se v těchto oblastech příliš neorientujete, raději neexperimentujte a vsaďte na konzervativnější řešení.

Další oblíbené články