Sekačka na trávu

Jak vybrat zahradní sekačku na trávu?

Blíží se jaro a každý zahradník by tak už měl mít připravenou zahradní sekačku. Pokud se chystáte vybírat novou, budou se vám hodit následující rady.

Typ pohonu

Sekačky lze nejsnáze rozlišit podle typu pohonu. Nejvíce univerzální jsou rotační sekačky, které se vyrábějí s pohonem benzinovým, elektrickým i v podobě sekaček s akumulátorem.

Benzinové sekačky

Benzinové sekačky jsou velice výkonné stroje, které se hodí i na sekání pozemků větších s hustým trávníkem. Tomu odpovídá i kapacita sběrného koše, která může být od 40 do 80 litrů.

Jejich robustnost je však vykoupena i náročnější manipulací. Sekačky jsou těžké a kvůli benzinu ani nikterak ekologické. Současně jsou i náročnější na provoz, benzin je totiž pochopitelně pravidelně doplňovat. Stát vás to bude čas i finance.

Sekání s nimi však není výrazněji nepohodlné, neboť většinou disponují pojezdem, který oceníte především ve více členitém terénu. Předurčeny jsou svou výkonností ke každodennímu nebo dokonce profesionálnímu používání. Překážet vám u nich nebude žádný kabel.

Podle velikosti pozemku je nutné volit adekvátní záběr. U pozemků okolo 500 m² je vhodná šíře záběru 40 až 46 cm. U větších ploch je vhodné volit minimálně 50 cm.

Elektrické sekačky

Sekačky se obvykle rozlišují prioritně podle pohonu. Elektrické sekačky jsou doporučovány především na údržbu menších pozemků, které nejsou rozlehlejší než 1000 m². Objem sběrného koše se zpravidla pohybuje od 25 do 65 litrů.

Elektrické sekačky vynikají lehkou konstrukcí a nízkou cenou. Další jejich výhodou je to, že jsou téměř bezúdržbové. Mnoho zahrádkářů si je proto oblíbilo pro pravidelnou údržbu zahrady. Vzhledem k nižšímu výkonu se hodí pro pravidelně udržované trávníky. Výkon se pohybuje od 1000 do 2000 W, konkrétní parametry je potřeba volit s ohledem na velikost pozemku.

Jsou poměrně lehké a tiché, manipulace s nimi je proto velmi dobrá a nepotřebujete větší fyzickou sílu, zvládne s nimi pracovat i žena. Limitovat vás však bude přívodní kabel, který může překážet. A posekáte s nimi pochopitelně pouze pozemek v mezích jeho délky. Stejně tak zůstáváte závislí na přístupu k elektrické síti.

Aku sekačky

Aku sekačky nebo akumulátorové sekačky lze používat velmi dobře pro pozemky menší, do asi 500 m². Kapacita sběrného koše činí 30 až 65 litrů.

Jejich výhodou je lehká konstrukce, díky níž jsou velmi obratné. Jsou rovněž tiché. Musíte se však spokojit s menší šíří záběru. Akumulátor nenabídne tak dlouhou výdrž a je tedy samozřejmě nutné pamatovat na pravidelné dobíjení.

To vás při sekání může poněkud omezovat. Menší bývá i šířka záběru, většinou se pohybuje mezi 32 až 43 cm. Stejně tak je nutné si uvědomit, že akumulátorové sekačky nabídnou nižší výkon. Ten je srovnatelný se sekačkami elektrickými.

Na druhou stranu vám nebude při sekání překážet žádný kabel, který by omezoval manipulaci. Akumulátorové sekačky jsou obvykle i cenově přijatelné.


Slevové kupóny a slevy v e-shopech

Slevové kódy Mojedilna.czSlevový kód EshopistSlevový kupón GoletoSlevové kódy Penzo

Další oblíbené články