Lyže

Jak vybrat sjezdové lyže?

Staré lyže odsloužily nebo vás krása tohoto zimního sportu zlákala teprve nedávno? Zkrátka je čas vybrat nové lyže, s kterými se vám sjezdovky budou brázdit jedna radost. Jak na to?

Na čem záleží, zda máte před sebou dobré lyže

Lyžař by si měl předem zodpovědět některé základní otázky. Jestliže nebude mít přesnější představu o tom, kde a jak hodlá lyže používat, ani sebelepší model pro něj vhodný nebude.

Lyžař musí zodpovědně uvážit své fyzické možnosti a schopnosti (a jejich předpokládaný budoucí vývoj) a zaměřit se primárně na preferovaný styl a četnost jízdy. Odlišné nároky budete mít také tehdy, bude-li se jednat o vaše první a jediné lyže. Výše uvedené se týká dospělých sportovců, zcela samostatnou kategorii reprezentují lyže dětské.

V neposlední řadě je taktéž vhodné si říci, kolik chcete do zimního vybavení investovat a jestli na svahu očekáváte i reprezentativní funkci a připadají pro vás v úvahu luxusní a drahé lyže od renomované značky.

Kategorie: začátečník

Začátečníci někdy mívají sklony svoje možnosti poněkud přecenit. Příliš vhodný není ani opačný extrém, pokud vás lyžování baví, v krátkém čase můžete být schopni se v úrovni dovedností značně posunout. Začátečnické lyže vám už proto nemusejí stačit.

Obecně se začínajícím sportovcům doporučuje si pořídit lyže měkčí. Pokročilejší sportovec naopak lépe využije tužší. Podstatné jsou tyto vlastnosti zejména pro výběr materiálu. Měkké lyže bývají vybaveny kompozitovým jádrem, o vyšší tuhost se naopak stará dřevo.

Délka lyží

Od délky lyží se odvíjí určení některých dalších podstatných parametrů. Krátké lyže mají především menší tzv. radius. Co to znamená?

Pohyb na lyžích je dynamičtější a lyže vás více „poslouchá“. Kratší proto bývají závodní lyže (slalomky nebo tzv. obřačky). Ty jsou určeny pro již zkušené jezdce. Na druhou stranu totiž také hůře drží směr.

V úvahu je však nutné brát taktéž tělesnou konstituci lyžaře. Vyšší a těžší člověk bude potřebovat delší lyže, protože dochází k působení vyšší hmotnosti na jejich plochu. Delší lyže rovněž ochotněji drží směr.

Šířka lyže

Podobně to platí i pro šířku lyží, respektive pro šíři jejich středu. S rozměry do 70 mm hovoříme o sportovních modelech vhodných pro upravené tratě. Širší lyže do 75 mm už můžeme považovat za rekreační a jsou vhodné i pro méně upravené tratě, neboť jsou zároveň stabilní. Díky tomu jsou pochopitelně taktéž „pomalejší“.

Jaký je rozdíl mezi dámskými a unisex lyžemi?

V řadě obchodů můžete nalézt speciálně vyčleněné dámské lyže a své opodstatnění tato kategorizace má. Počítá se totiž s drobnější tělesnou konstitucí žen.

Lyže jsou měkčí a lehčí, proto se snáze ovládají. Většinou mívají oproti unisex modelům i širší špičku, což dovoluje jednodušší zahajování oblouků. S ohledem na potřeby těžiště na nich najdeme i posunuté vázání. Odlišný střed taktéž respektuje jízdní styl většiny dam.

Které další vybavení na lyže mít

Do absolutního základu samozřejmě patří také boty a hůlky. Zodpovědný lyžař má na sobě jednoznačně helmu, chrániče a brýle. A chybět nemůže ani teplé oblečení.

Kde nakoupit

Nejširší výběr lyžařského vybavení naleznete na internetu, například na e-shopech Hervis.cz a Lyze-Radotin.cz.

Další oblíbené články