Inhalace

Jak vybrat inhalátor?

Pokud vás trápí chronické respirační onemocnění jako je astma či alergie nebo časté záněty hrdla, mandlí, průdušek a plic, ale také bakteriální a virové infekce,  inhalátor se stane důležitým a užitečným pomocníkem při jejich léčbě. Tato zdravotnická pomůcka vyrábí z tekutého léčiva aerosol vhodný na inhalování. Ten proniká hluboko do horních a dolních cest dýchacích, kde účinkuje protizánětlivě i antibakteriálně, zmírňuje otoky sliznic a uvolňuje hustý hlen, který se mnohem snadněji vykašlává.

Co inhalovat

K inhalaci je vhodné použít fyziologický roztok chloridu sodného NaCl 0,9% jako základní medikament při prevenci zánětů i chřipky, nebo jej lze naředit s jinými léky. Druhou možností jsou minerální vody napomáhající k odstranění hlenů, také mukolytika – přípravky podporující uvolňování a vykašlávání hlenu, které jsou běžné dostupné v lékárně, ale i ty, které vám předepíše lékař při závažnějších zdravotních problémech.

Typy inhalátorů

Kompresorový

Pomocí kompresoru podporujícího proudění vzduchu se léčivý preparát mění na mlhovinu, která je přes trysku vyháněná z přístroje ven. Vyniká schopností rozprašovat nejen roztoky, ale i hustší léčiva a oleje. Ocení ho hlavně ti, kteří inhalují dlouhodobě a pravidelně, například při středním a těžkém stupni astmatu, protože je vysoce kvalitní a mimořádně efektivní, i když trochu hlučnější.

Ultrazvukový

Představuje jednu z nejmodernějších technologií, jejímž prostřednictvím dokáže ultrazvukovými vlnami rozbít léčivo na aerosol s vysokým podílem drobných mikročástic. Husté roztoky rozprašují těžší, ale jeho bonusem je tichý chod, malé rozměry, nízká váha a možnost inhalovat vsedě, polosedě i vleže.

Parní

Je nejjednodušším typem, který produkuje páru ohřevem zabudovaného tělíska na vysokou teplotní úroveň. Je skvělý na inhalaci éterických olejů a bylinných tinktur, které se osvědčily nejen při léčbě rýmy a nachlazení, ale i při hydrataci a regeneraci pleti s excelentním účinkem.

Důležité parametry a funkce

  • Nebulizační výkon – vyjadřuje jakou rychlostí je přístroj schopen přeměnit léčivý roztok na mlhovinu. Čím vyšší je hodnota výkonu, tím kratší trvá inhalace. Udává se v milimetrech za minutu.
  • Velikost částic – je důležitým kritériem u typu onemocnění, které chcete přeléčit. Pokud jde o záněty a infekce nosohltanu, hrtanu a mandlí, postačí vám inhalátory, které produkují částice větších rozměrů asi 10 um. Ale při průduškových onemocněních a astmatu, kdy je nezbytné, aby se léčivá složka dostala hluboko do plicní tkáně, sáhněte po přístroji se schopností vyrobit menší částice s velikostí 5 um. Prvotřídní modely disponují funkcí volitelného nastavení velikosti částic.
  • Příslušenství – součástí balení je maska, náustek na vdechování ústy a nástavec na nos. A pokud máte malé děti, určitě vás potěší maska ​​pro děti nebo samostatný dětský inhalátor, který obsahuje hračku i odsávačku hlenů, která dětem před inhalací znamenitě odsaje sople a zajistí snadnější dýchání.

Jak správně inhalovat

Ať už inhalujete ústy nebo maskou, je důležité se hluboko nadechnout nosem. Vdechovaný léčivý aerosol se snažte v sobě udržet co nejdéle, aby se mohl usadit na postižených místech dýchacích orgánů. Následně vydechněte ústy, udělejte si pauzu a pokračujte.

Další oblíbené články