Koupelna

Jak správně vybrat obklady do koupelny a neztratit se v nabídce?

Koupelna bez dlažby? Ne, to jistě nejde dohromady. Jedná se o důležité vybavení, které dotváří celkový, ale také plnohodnotný vzhled. Jenže jak se vyznat mezi těmi všemi kachličkami, dlaždičkami a obkladačkami? Výběr je možná složitější než se zdál. V dnešní době vládnou světem koupelen keramické obklady v imitaci dřeva. Velmi žádaná je také skleněná mozaika, která se pyšní stálé větší oblíbenosti. Jak vybrat ty správné?

Jakou velikost obkladů vybrat?

Na trhu jsou k dostání dlaždičky v rozměrech 10×10 cm, 45×45 cm, a dokonce i méně vídané rozměry, jako jsou například 60×60 nebo 30×60. A mnoho jiných, některé dokonce přesahují délky jednoho metru. Takové velkoformátové dlaždice lze použít i do malých koupelen, jsou krásné a ušetří počet spár. Vypadají i pohledově krásně a výběr správných dlaždic dokonce i zvětší prostor. Malé obklady doporučujeme do větších koupelen.

Podle čeho se rozhodnout

Při výběru kachlí či obkladů je třeba brát v úvahu barvu, tvar, ale i velikost. K tomuto kroku vám pomůže velikost koupelny. Je také třeba se zaměřit na kvalitu a s ní spojenou i reálnou životnost. Dbejte na to, aby byly obklady odolné vůči vlhkosti, dobře udržovatelné a otěruvzdorné. Nedoporučujeme bílé obklady či černé se strukturou – matné, jejich udržitelnost je opravdu namáhavá.

Malá koupelna vyžaduje světlé barvy

Není pochyb o tom, že malou koupelnu opticky zvětší pouze světlé barvy. Vhodné také bude použít více barev obkladů. Vždy se ale držte světlých barev, ať už to jsou hnědé, zelené nebo modré. Josef Beneš, stavbyvedoucí doporučuje vzorované obklady kombinované s jinými odstíny. U nich lze s jednoduchostí minimalizovat spáry. Také je lze kombinovat s velkoformátovými obklady. I u těch je ušetření spár reálné, navíc se skvěle udržují. Pozor ale na pokládku, měl by ji udělat opravdový specialista, aby byl výsledek dokonalý. Pokud chcete obkládat koupelnu sami a nemáte s obkladem zkušenosti, začínejte pouze s malými obklady.

Obklad a dlažba, jaký je mezi nimi rozdíl?

Pod názvem dlažba se ukrývají “kachličky” pro podlahu, ale i stěny. A když se řekne obklad, pamatujte si, že ty na stěnu použít nelze. Na stěnách by mohly praskat. To jistě nikdo nechce. Bude tedy nutné myslet na to, jak moc dlažbu zatížíte. Pokud plánujete více skříní zavěsit, abyste ušetřili podlahový prostor, opravdu nešetřete na lepide ani spárovací hmotě, nevyplatí se zde šetřit. Taková kvalitní lepidla budou odolná vůči vlhkosti i odlepení. Veškeré tyto informace se dozvíte na balení.

Protiskluzová dlažba

Taková dlažba je vhodná především proto, abyste předešli úrazu. Jistě se vyplatí u starších lidí nebo u rodin s dětmi. Myslete na to, že podlaha by měla být bezpečná pro každodenní použití. Taková podlaha je oproti ostatním vybavena speciální protiskluzovou takzvanou impregnací – vzory a jinou strukturou. Je možné, že se setkáte s označením A až C. Stupeň C představuje nejvyšší ochranu proti uklouznutí.


Slevové kupóny a slevy v e-shopech

Slevové kódy SikoSlevy na Dek.czSlevový kód Dona-Shop.cz

Další oblíbené články