Zahradní nářadí

Jak správně připravit zahradu na zimu

Dny se pomalu krátí, teploty se snižují a pro zahrádkáře nastává čas pracovní pauzy a zimního odpočinku. Ještě předtím je ale potřeba zahradu důkladně připravit na následující měsíce. Přečtěte si, na co všechno nezapomenout pro krásnou zahradu a bohatou úrodu i v další sezóně.

Vyčistěte záhony

Většina zeleniny je již sklizená, takže zbývá uklidit zbytky a záhony vyčistit. Při pěstování ve fólii ji můžete očistit a uschovat na použití pro příští rok. Jestli jste na některé dříve uvolněné záhonky vyseli zelené hnojení, právě teď přichází okamžik na lehké zapravení do půdy, aby se živiny začaly zpracovávat a tvořit hnojivo pro další sezónu.

Záhony s okrasnými květinami ošetřete podle toho, jaké druhy pěstujete. V případě trvalek kvetoucích na podzim je nechte naplno dokvést a pouze dočistěte staré výhony, uvadlé listy a podobné.

Připravte půdu na odpočinek

Záhony zbavené veškerých nevhodných rostlinných částí můžete zrýt a prokypřit před zimou. Podpoříte tím proudění kyslíku a tvorbu přístupných živin pro rostliny. Zároveň však nejde o nutnou operaci a půdu můžete ponechat tak, jak je. Jen se pokuste důkladně odstranit případné plevelné rostliny, aby nedošlo k jejich vysemenění.

TIP: Při nákupu zahradního vybavení můžete využít například slevový kód na Zahrada Ježek, nebo slevový kód Baumax

Ukliďte závlahové systémy

Chladné podzimní teploty dokážou překvapit nečekanými mrazíky. Ty rozhodně nepředstavují nic dobrého pro hadice, kompresory a automatické závlahové systémy. Aby se vaší technice nic nestalo a dala se používat i v následujícím roce, ukliďte včas všechny křehké prvky, které neodolávají mrazivým teplotám.

Odstraňte listí

Krásné barvy podzimního listí vypadají krásně na stromech, ale jakmile se vytvoří silná vrstva na trávníku či na záhonech, nezbývá nic jiného, než se pustit do hrabání. Část listů je možné umístit na kompost, ale pouze v případě, že se na vašich stromech nevyskytují žádné houbové choroby. Pokud ano, umístěte shrabané listy do kontejneru na biologický odpad.

S řezem ovocných stromů ještě chvíli počkejte

Až budete mít všechny z výše uvedených činností hotových, možná budete mít tendenci pustit se i do řezu ovocných stromů. S tím je však lepší počkat až na více zimní měsíce, kdy je již tvorba mízy naprosto utlumena a nehrozí poškození stromu.


Kupóny a slevy do obchodů se zahradním sortimentem

Slevy Goleto.czSlevový kód EshopistSlevový kupón BMshop

Další oblíbené články