Bazén

Jak správně pečovat o bazén a vodu v něm?

Touží po tom téměř každý z nás. Přijít v létě z práce, shodit ze sebe propocené oblečení, napít se z vychlazené plechovky piva a skočit přímo do bazénu. A někomu se to opravdu splnilo. Tahle radost však znamená i důkladnou péči, bez které se neobejde. Jak tedy pečovat o bazén a vodu v něm?

Příprava po zimě

Pokud kupujete zcela nový bazén, mělo by stačit opláchnutí vodou. V případě zazimování stávajícího bazénu je nutné ho vyčistit gelovým čističem. Ten ho zbaví veškerých nečistot, usazenin a prachu po stěnách. Případné větší nečistoty plavající ve vodě lze vybrat síťkou a vodu dopustit do požadované výšky.

Filtrace

Filtrace vody je s péčí o bazén neodmyslitelně spojena. Mělo by k ní docházet alespoň dvakrát denně na 5 hodin. Nic však nezkazíte, pokud ji budete mít zapnutou nepřetržitě s výjimkou momentů, kdy se koupete. Existují dva základní druhy filtrace, a sice písková a kartušová.

Písková filtrace je dobrou volbou pro větší nadzemní bazény. Je sice finančně náročnější, ale zároveň velmi účinná. Je dobré každé dva týdny vypláchnout filtrační písek.

Kartušová filtrace představuje levnější variantu a je vhodná zejména pro menší bazény s objemem do 8 m3. Voda protéká přes papírové filtry, které zachycují veškeré nečistoty.

Dezinfekce

Pokud chcete svůj bazén dovést k dokonalosti, bez dezinfekce se neobejdete. Na výběr máte opět ze dvou variant, kterými přispějete k průzračnosti vody. Druhy chemie je možné během sezóny změnit, souvisí s tím ale zhruba pětidenní pauza, během které by neměla být používána žádná chemie. Pamatujte, že během této pauzy může dojít ke ztrátě průzračnosti.

Tou první je bezchlórová (kyslíková) dezinfekce, která potěší každého, komu chlór zkrátka moc nevoní. Je dražší a vyžaduje dodržení přesného dávkování.

Druhou možností je chlórová dezinfekce. Prodává se v tekuté formě, narazit ale můžete i na granule nebo tablety. Obsah chlóru ve vodě by se měl pohybovat mezi 0,3 – 0,5 mg/l.

Kontrola pH vody

Ideální hodnota pH se pohybuje mezi 6,8 – 7,6. Nízké pH může zapříčinit korozi některých částí bazénu, příliš vysoké zase ubližuje vám. Způsobuje totiž svědivost pokožky či pálení očí.

Hodnotu je možné zjistit pomocí testerů. Měla by se každý týden poctivě kontrolovat (při velmi vysokých teplotách klidně častěji), a pokud neodpovídá danému rozmezí, je možné ji upravit pomocí bazénové chemie.

Tvrdost vody

Tvrdost vody by neměla překročit 18 °N. Při překročení této hodnoty se doporučuje použít stabilizátory tvrdosti, které ji upraví. Pokud bude vyšší, odrazí se to na zakalení a barvě vody.

Nečistoty

S vyšší teplotou se začínají v bazénu objevovat řasy, ve kterých se pravděpodobně nikdo koupat nechce. Všimnout si můžete i kalného zabarvení, ale obojí je možné jednoduše vyřešit.

Řas se můžete zbavit speciálními přípravky, proti kalům pomáhá vločkování. I k tomu jsou určené přípravky, které spojí drobnější nečistoty ve větší a ty se následně usadí na dně bazénu. Pak stačí vzít bazénový vysavač a tyto „vločky“ vysát.

Kromě vysavače se ve výbavě neztratí ani již zmíněná síťka, kterou můžete vytahovat větší nečistoty přímo z vody. Pokud to situace a typ bazénu umožňuje, zvažte i zastřešení.


Slevové kupóny a slevy v e-shopech

Slevový kód Chemie-bazen.czSlevové kupóny MarimexSlevový kód Eshopist.cz

Další oblíbené články