Jak se zbavit starého oblečení

Říká se, že šaty dělají člověka. Za celý život pravděpodobně nakoupíme velké množství oblečení, otázkou však zůstává, jak s již nenošeným oblečením naložit. V dnešní době, kdy je kladen důraz na udržitelnost víc než kdy jindy, je dobré se zamyslet nad tím, jak se oblečení zbavit co nejekologičtější formou. V tomto článku vám poradíme, jak kousky, které Vám v šatníku pouze zabírají místo, poslat dále a také, jak na tom utržit nějakou tu korunu k dobru. Jdeme na to!

Jak se zbavit nenošeného oblečení

Přehrabování šatníku není zrovna ta nejzábavnější činnost, ale jednou za čas je taková čistka nutná. Jistě i Vy ve své skříni najdete kousky, které jste si již několik let neoblékli, nevejdete se do nich nebo se Vám již zkrátka nelíbí. Spousta z nich je v dobrém stavu, a tak nepřipadá v úvahu je jen tak vyhodit do kontejneru. Existují o mnoho lepší způsoby, jak se s takovým oblečením vypořádat a přitom nezatěžovat planetu odpadem.

Prodej

Našli jste v šatníku kousky, které jsou v naprostém pořádku a mohly by dělat radost jinde? Prodejte je! V dnešní době existují hned několik možností, jak to provést. Asi nejznámější je aplikace Vinted (dříve VotočVohoz), která bez jakýchkoliv poplatků umožňuje nahrát oblečení, nastavit si cenu podle Vašich představ a nabízet předměty ostatním uživatelům. Uživatelsky je aplikace velmi snadná, a tak je i samotný prodej oblečení, obuvi či doplňků opravdu jednoduchý. Jste-li vlastníkem facebookového profilu, můžete využít i službu Market Place, která funguje na podobném principu. Takových platforem existuje celá řada, stačí si jen vybrat tu, která se Vám jeví jako nejlepší. Na těchto stránkách však nabízejte jen nositelné oblečení bez větších závad.

Charita

Lidé v nouzi mohou upotřebit i pro Vás nenositelné oblečení. Máte-li v sobě aspoň špetku dobročinnosti, zkuste nabídnout své oblečení či boty charitě. Jistě najdete nějakou, která je ráda přijme a pošle lidem, kteří je opravdu potřebují. Sice na tom nevyděláte, ale dobré skutky vždy potěší.

Swap

Že Vám toto slovo nic neříká? Swapy se v poslední době těší velké popularitě a je k tomu pádný důvod. Jak název napovídá, jedná se o výměnu oblečení s ostatními lidmi. Pořádají se tak akce, na které můžete přinést své nenošené oblečení, doplňky, obuv či dokonce knihy a odnést si zase věci, které přinesl někdo jiný a Vám se líbí. Obvykle stačí zaplatit vstupní poplatek a pak si můžete odnést, co hrdlo ráčí. Zde však opět platí pravidlo, že kousky, které na swap přinesete, nesmí mít závady a musí být pro ostatní nositelné.

Upotřebení v domácnosti

No jo, ale co s takovým oblečením, které nelze prodat ani dát na charitu? Oblečení se závadami vždy můžete nastříhat na menší kusy a použít jako hadr. Zní to možná trochu neuctivě, ale rozhodně je takové využití lepší, než věci jen tak vyhodit do kontejneru.

Další oblíbené články