Jak se zaručeně zbavit krtka na zahradě?

Krtka málokdy zahlédnete, ale spolehlivě poznáte, jestli navštěvuje i vaši zahradu, protože krtince se nedají jen tak přehlédnout. Pokud máte na zahradě jeden nebo dva krtince, pak musíte být šťastní, protože je velká pravděpodobnost, že se krtek odstěhoval. Můžete krtince použít jako hlínu do skleníku nebo na zahradu a budete mít klid. Ovšem mnohem horší případ je, pokud máte zahradu plnou krtinců, pak nezbývá nic jiného, než se krtka zbavit.

Nechci krtince na zahradě

Krtince na zahradě mohou být výhodou, protože se dají využít, ovšem pokud je jich mnoho, mohou vám na zahradě pěkně znepříjemnit život. Kromě toho, že naruší pěkný vzhled zahrady, tak mohou zasahovat do některých rostlin a také vám mohou překážet, až budete sekat trávu. Naštěstí existují způsoby, jak se můžete krtka zbavit.

Nečekejte, až vystrčí hlavu

Někteří lidé, zejména naše babičky a dědečkové, čekali na zahradě s lopatou v ruce, a jakmile zahlédli krtka, tak ho rychle praštili a vyhodili. Pravda je, že je to účinné řešení, ale zároveň to není nejlepší řešení. Přece jenom je to zvíře a i když nám na zahradě škodí, tak pro přírodu je prospěšný, navíc kdo z nás má tolik času, aby vysedával na zahradě a čekal, až se krtek ukáže? Mnohem lepší je zvolit jakékoliv jiné řešení. Například existují pasti na krtky, do kterých krtek vleze a už nemůže vylézt ven. Vašim úkolem bude jen ho přestěhovat na jiné místo, aby vám neškodil.

Krtek musí utéct sám

Pravda je, že existují i příjemnější řešení než chytání krtků do pastí. Jsou různé odpuzovače krtků, které samy krtky vyženou z vaší zahrady. Jedná se zejména o různé tyče, které se píchnou do země. Země jakoby jemně vibruje a to krtkovi vadí, a tak do vaší zahrady nepůjde. Tyto tyče mohou být buďto na baterku anebo na solární panel. Množství tyčí závisí na tom, jak velkou zahradu máte. Dalším způsobem jsou válce, které se částečně zakopou pod zem. Válce fungují na podobném principu jako tyče, také vibrují a tím krtka odpuzují. Mnozí říkají, že válce v zemi jsou mnohem efektivnější než tyče, ale pravděpodobně záleží na velikosti vaší zahrady.

Babské rady

Podle babských rad ani nemusíte kupovat tyče nebo válce, které by vibrovaly, stačí použít to, co už máte doma a přitom to bude fungovat na podobném principu, neboť stačí, když do krtince píchnete skleněnou láhev třeba od piva. Díky větru bude vydávat zvuky a vibrace, které krtkovi budou stejně vadit jako vibrace z tyčí nebo válce. Údajně také pomáhá, když je na zahradě nějaký hluk, takže si můžete vytvořit například domácí větrníky z plastových láhví. Záleží jen na tom, jaké máte možnosti a jakou máte trpělivost.

Krtci v zahradě mohou způsobit mnoho nepříjemností, a tak není divu, že je chcete vyhnat. Existuje více způsobů, jak můžete krtky odpudit, tak který vyzkoušíte vy?

Další oblíbené články