Kolo v zimě

Jak se obléknout na kolo v zimě?

Dokonce ani v zimě se nemusíte vzdávat kola. Jen je potřeba se správně obléknout. Co by vám zaručeně nemělo v zimní výbavě chybět?

Vrstvy jsou základem

Podobně jako při mnoha jiných zimních aktivitách vás čeká vrstvení hned několika kusů oblečení. Je samozřejmě nutné zohlednit individuální preference. Mnozí cyklisté jsou jednoduše na chlad méně citliví.

Základní vrstvy pro horní část těla by měly být dvě až tři. Tou první je funkční spodní prádlo s krátkým rukávem. Vyrobeno je většinou ze syntetických materiálů. Bavlna doporučena není, umí totiž pot pouze nasát, ale už jej neodvede ven, triko by vás tak nepříjemně studilo. K tomu, aby termoprádlo dobře fungovalo, by vám navíc mělo padnout přímo na tělo.

Na tuto základní vrstvu můžete obléknout zateplený cyklodres. Tato vrstva by měla být hřejivá, proto má na sobě fleecovinu a je vybavená rolákem, sahá tedy až ke krku. Současně bývají zimní dresy vyrobeny z vysokogramážového materiálu. Důležité také je, aby materiál nejen hřál, ale i dostatečně odváděl pot.

Pokud není taková zima nebo patříte k těm otužilejším, můžete tuto střední vrstvu i vynechat. Subjektivně vám to může být příjemnější, protože budete lépe pohybliví ve srovnání s tím, pokud byste na sobě měli vrstev vícero. Jsou-li teploty přibližně kolem 0 °C, dvě vrstvy by měly být dostačující.

U bundy či vesty, která by měla tvořit poslední vrstvu, není podstatné jen to, jak dobře je zateplená, ale také to, jak důkladně umí chránit proti větru. Vyvarujte se proto oděvů s extrémně prodyšnou zádovou částí.

TIP: Kvalitní doplňky na kolo zakoupíte například v e-shopu Elementstore.cz

Jak vybrat kalhoty

Nutnou součástí zimní výbavy každého cyklisty jsou i zimní kalhoty. Podobně jako zimní dres jsou zateplené, obvykle česaným fleecem. Stejně jako bunda by měly chránit nejen před prochladnutím, ale také před větrem.

Ty nejvíce hřejivé kalhoty určené do chladného počasí jsou typické vysokogramážovým materiálem. Pro jejich výrobu se využívá především softshell. Současně mají v oblasti kolen a intimních partií membránu.

Jaké doplňky potřebujeme v zimě

Chlad významnou měrou působí především na končetiny. Každý cyklista se proto v zimním období neobejde bez speciálních treter. Cyklistické tretry na zimu jsou zpravidla kotníkové. Kromě kvalitního zateplení rovněž poskytují odolnost proti vodě.

Podobné je tomu u rukavic. Ty by měly nejen hřát, ale také ruce dokonale ochránit před větrem. Při vyšších teplotách poslouží rukavice s membránou, v mrazech oceníte palčáky.

Uši a zátylek potřebuje cyklista udržet v teple úplně stejně jako jiné části těla. Pod helmu se proto bez čepice určitě neobejdete. Zpravidla bývají čepice vyrobeny z elastického materiálu. O zateplení se stará fleecová podšívka.

Vaše zimní vybavení pak může doplnit i nákrčník nebo kukla. A zkušení cyklisté rovněž radí nezapomenout ani během dnů, kdy slunce nesvítí, na brýle. Pořídit si rovněž můžete i návleky na tretry.


Slevové kódy a slevy v e-shopech se sportovním oblečením

Slevový kód EndorphinrepublicSlevy Elementstore.czSlevové kódy Kola Radotín

Další oblíbené články