Běžkyně

Jak se obléct a obout na běhání

Běh je ideální sport pro všechny, kteří potřebují zhubnout nebo se udržovat v kondici. Provozovat se dá kdekoli a z vybavení toho nepotřebujete mnoho. Jak se obléct a obout, než poprvé vyběhnete?

Základem jsou dobré boty

Pokud byste si na běhání měli pořídit jen jediné vybavení, budou to samozřejmě kvalitní běžecké boty. S jejich výběrem se pojí některá úskalí, na která se vyplatí být připraven. Jaká základní kritéria pro výběr máme?

Nakupujte podle terénu

V první řadě se musíte rozhodnout, kde chcete běhat. Většina spíš běhá po asfaltu, proto si volí lehkou silniční obuv.

Důležité je, aby bota adekvátně tlumila nárazy. Podešev je u tohoto typu hladká a dobře přilne k povrchu. Běžec má pak zajištěn optimální komfort. Nevýhodou silničních bot je jejich mechanická odolnost. Zpravidla obuv nebývá ani voděodolná, proto je nutné do náročnějšího terénu, jako jsou nezpevněné cesty, volit jiné modely. Kvalitní obuv můžete zakoupit například v e-shopu EndorphinRepublic.cz.

Zvolte si vhodnou velikost

Správná velikost je vždy větší než je velikost chodidla, a to zdánlivě o mnoho, přibližně o půl čísla. Běžecké boty nesmí nikde tlačit. Ačkoli si řada lidí myslí, že jim je bota akorát, při běhu bývají nemile překvapeni. Noha musí mít v botě určitý prostor. Právě proto je nutné si koupit boty na běh o něco větší, než bychom si pořídili běžné obutí.

Velikostní tabulky jsou však poměrně nejednotné a řídit se jimi může být náročnější, proto se doporučuje boty nevybírat tzv. naslepo, ale jít si je vždy zkusit.

Technika běhu

Neméně podstatným faktorem ovlivňujícím nákup je i technika běhu, zejména pak způsob došlapování.

Správně bychom vždy měli došlapovat na patu. Záleží však, jestli máme došlap tzv. neutrální, případně zda paty při běhání vychylujeme více na vnější stranu, případně zda vtáčíme kotníky směrem dovnitř.

Jak se na běhání obléct

Pochopitelně i běžec se musí obléknout s ohledem na aktuální roční období a brát v potaz i rozmary počasí. Pro sportovce má smysl řešit nejen teplotu, ale i to, zda právě prší nebo fouká vítr.

Oblečení v zimě versus v létě

Zkušení běžci radí se obléct tak, jako by venku panovalo asi o 10 °C více, než reálně je. Má to ryze pragmatický důvod: Venku vám bude chladněji, běháním se zahřejete.

Do chladna se vám vyplatí dodržovat princip vrstev. Tedy obléct si několik raději tenkých svršků než jeden silnější. Ty by měly být nejméně tři, tedy funkční prádlo v podobě trička, vrstvu s dlouhým rukávem (mikinu), případně bundu.

Zapomenout bychom určitě neměli na ponožky. Měly by být tak vysoké, aby zakrývaly achilovku, protože v chladu vám hrozí zánět. A dámy zaručeně čeká investice do kvalitní sportovní podprsenky.

V létě si vystačíte se šortkami a tričkem. Oblečení se vždy vyrábí z umělých materiálů. Zásadní je, aby kvalitně odvádělo pot a zároveň bylo na těle příjemné. Ani letní oblečení by proto nemělo být bavlněné.


Slevové kupóny a slevy v e-shopech

Slevy Protrenink.cz – Slevový kód Bezvasport.czSlevový kód Hervis.cz

Další oblíbené články