Spoření

Jak naučit vaše dítě spořit?

Došli jste se svými dětmi do fáze, kdy by podle vás měly začít smýšlet alespoň trochu ekonomicky, nebo vám zkrátka připadá, že je ten pravý čas uvést je do tajů finanční gramotnosti?

Či se jen sami sebe ptáte, kdy je na to nejvhodnější čas a jak vlastně naučit své dítě spořit?

Zná to asi každý rodič. Jdete se svým dítětem do obchodu a u každého regálu se váš milovaný potomek zastaví a všechno by chtěl. Vy mu následně musíte dlouze vysvětlovat, že nemůže mít vše a že peníze na stromech nerostou. Ale jak mu tedy vysvětlit, kde se vlastně berou? Nečekejte, že z vašeho teoretického vyprávění si vaše dítě vezme něco k srdci. Naučte ho hospodařit s penězi – prakticky!

 

1. KAPESNÉ

V první řadě k finančnímu rozvoji dítěte dopomáhá kapesné. Jeho výše nemusí být nijak vysoká, měla by se však odvíjet především od věku dítěte a samozřejmě od možností rodiny. Je však nanejvýš potřeba, aby si dítě navyklo, že kapesné přichází pravidelně a vždy v rovné, či velmi podobné, výši. (např. dítěti v páté třídě postačí stokoruna měsíčně)

 

2. ÚTRATA

Dále je třeba, aby si dítě bylo vědomo, že se jedná o jeho peníze, které slouží výhradně k ukojení jeho potřeb. Vysvětlete mu, že si za kapesné/výplatu vždy musí koupit nejprve to, co nebytně potřebuje a teprve potom to, co mu udělá radost. (např. s prvním kapesným jděte s dítětem do krámu a nechte ho, aby si koupilo pod vaším dohledem přiměřenou svačinu, kartáček a zubní pastu a toaletní papír – ze zbytku peněz ho nechte si koupit, co se mu bude líbit).

 

  1. UVĚDOMĚNÍ SI HODNOTY

    I když zubní pastu, kartáček ani toaletní papír vaše dítě samo o sobě nepotřebuje, uvědomí si alespoň, že po nákupu potřebných peněz mu mnoho nezbude. – Naučí se vážit hodnotu peněz a kupovat potřebné věci, za nepotřebné pak utratit méně peněz.

  2. SAMOSTATNOST

    Jakmile si budete jisti, že vaše dítě základní principy s vaší pomocí pochopilo (můžete mu ukázat pro příklad i vlastní domácí rozpočet, jak to chodí v opravdovém životě), nechte jeho kapesné už na něm samotném. Veškeré finanční otázky se stejně jinak, než vlastní praxí a chybami nenaučí. Není třeba ho dále kontrolovat.

  3. SPOŘENÍ

    Na závěr je však ještě dobré uvědomit dítě o problematice spoření. Udělte mu dobrosrdečnou radu, ať si část kapesného (např. 30 %, vždy určitou částku) z výplaty či kapesného ponechá stranou. Veďte ho k tomuto způsobu spoření peněz, naučíte své dítě myslet i na zadní vrátka, což se mu může v budoucnu hodit.

Další oblíbené články