Sauna

Jak na výběr sauny na doma?

Saunování je mimořádně prospěšné našemu zdraví. Dopřát si ho můžete i doma. Podle čeho vybírat domácí saunu?

Samostatnou nebo zabudovanou saunu?

Nejprve budete jakožto zájemce o saunu stát před rozhodnutím, zda si pořídit tu zabudovanou nebo samostatnou.

V tomto případě nelze říci, který typ je lepší. Záleží na individuálním požadavku i na konstrukčních možnostech daného prostoru. Majitelé obvykle upřednostňují saunu vestavět do stávajícího prostoru, jestliže je to v interiéru možné. Vyžaduje se místnost s možností odvětrávání a přívodem elektřiny.

Zvolit finskou nebo infrasaunu?

Obvykle se při výběru sauny budete rozhodovat mezi dvěma druhy, a to mezi saunou finskou a infrasaunou.

Finská sauna

Kabina takovéto sauny se obkládá dřevem. Mělo by jít o dřevo odolné, může se použít smrk, osika či dřevo cedrové.

Finská sauna nabídne teplotu v rozmezí 90 až 110 °C a vlhkost vzduchu cca 5 %. Tradiční sauně o něco déle trvá, než se vyhřeje. O přívod tepla se starají kamna na dřevo, případně ta elektrická. Z toho vyplývá, že klasická finská sauna může být poněkud náročnější na provoz.

V případě elektrických kamen spotřebuje dokonce mezi 5-9 kWh. Výhodu však má tento typ kamen ve snadné obsluze. Kamna dokáží požadovanou teplotu regulovat zcela automaticky.

Kamna na dřevo nabídnou dlouhou životnost, doporučována však bývají spíše do saun venkovních. Dřevo ovšem nezaměnitelně voní a pro řadu lidí jde i navzdory náročnější obsluze pouze se dřevem o to pravé saunování, které má charakter určitého rituálu.

Domácí infrasauna

O teplo se starají zabudované infrazářiče produkující infračervené záření. Paprsky prohřívají přímo tělo, nikoli okolní vzduch. Infrasauna funguje tedy na odlišném principu než sauna klasická. Název sauna je ovšem v tomto případě nepříliš přesný, leč zažitý.

Uvnitř infrasauny je méně horké prostředí. Teplota zde dosahuje 41 až 52 °C. Vlhkost vzduchu může činit kolem 30 až 50 %. Pobyt v infrasauně může být proto pro řadu lidí přijatelnější než v klasické sauně. Umožňuje to současně i prodloužení pobytu v sauně, mnozí vydrží i 45 minut.

Při výběru tohoto typu sauny je nutné především zodpovědně zvážit výběr zdroje tepla, tedy požadovaného infrazářiče.

Infrasauna a finská sauna nejsou jedinou možností

Kromě těchto tradičních alternativ se na trhu můžete navíc i setkat s dalšími možnostmi, jako je parní kabina nebo bio sauna.

Parní kabina používá jako zdroj tepla páru. Bio sauna je zase odvozenou alternativou klasické finské sauny, ale upravuje teplotu (snižuje ji) a vlhkost (tu zvyšuje). Díky tomu si vyhovující typ sauny může najít skutečně každý uživatel.

K dostání jsou též kombinované sauny, které v sobě spojují výhody finské sauny a infrasauny. Obvykle bývají k dostání v tzv. mokré a suché verzi.


Slevové kupóny a slevy v e-shopech

Slevový kupón SuperdiskontSlevové kódy MarimexSlevové kupóny Baumax

Další oblíbené články