Rybář

Jak na výběr oblečení pro rybáře?

I na ryby je potřeba se vhodně obléci. Na co bychom neměli zapomenout, pokud nás nemají zaskočit rozmary počasí?

Vhodně oblečený do každého počasí

Mezi rybáři se traduje úsměvné pořekadlo, které praví, že neexistuje špatné počasí, ale pouze špatně oblečený rybář.

Ačkoli je myšlené s nadsázkou, je na něm kus pravdy. Rybaření je koníčkem, který lze provozovat celoročně. Správně zvolené oblečení přitom zajistí, že vám v létě nebude nadměrné horko a v zimě zase naopak příliš zima.

Vždy navíc platí, že oblečení by mělo být na tělo příjemné a pohodlné. Dobrou zprávou je, že když víte, po čem sáhnout, nemusíte za oblečení utratit desítky tisíc.

Co si na ryby obléct v létě

V létě je, zejména pokud plánujeme vyšší fyzickou zátěž, nutné volit lehké materiály v nízké gramáži. Pokud je naopak pravděpodobné, že vaše činnost bude spíše statická, můžete zvolit i silnější materiály, které lépe zahřejí.

Obecně je vhodné se obléct podle principu vrstvení. V letních měsících může být takovýchto vrstev méně. Základ by mělo vždy tvořit termoprádlo Praktičtější je dvoudílné prádlo, ačkoli kombinéza je bezesporu pohodlnější.

Na ni můžete obléct polokošili nebo mikinu. V případě horšího počasí oceníte i nepromokavou bundu. Kalhoty na letní období mohou být i víceúčelové. Velmi vhodné jsou ty vybavené nohavicemi, které lze odepnout. Snadno si tak z nich uděláte šortky pro případ skutečně velkého horka.

V létě se nezapomeňte vybavit také pokrývkou hlavy. Vhodná je kšiltovka nebo klobouček.

Nezávisle na terénu je také potřeba mít kvalitní obutí. Boty by měly především být pevné. Patří do nich tenčí ponožky, možnou alternativou jsou i ty neoprenové.

Jak se na ryby vybavit na zimu

V zimě je možné vyměnit spodní termoprádlo za jeho zimní alternativu. Dále je dobré se vybavit vrstvou navíc. Je na místě si pamatovat další důležité pravidlo vrstvení: Dvě slabší vrstvy vás zahřejí lépe než jedna silná. Přidejte si tak ještě svetr nebo rolák. Někteří také doporučují v duchu výše zmíněné zásady o vrstvách místo silného svetru zkrátka dvě slabší mikiny.

A je to nakonec i důvod, proč vás možná bude vidina zimního rybaření svádět ke koupi skutečně silného kabátu, ale reálně takový nákup nemá příliš opodstatnění. Oblečení, které působí jako „poctivý kus“, je sice funkční a hřejivé, ale také mimořádně těžké a velmi nepraktické pro pohyb.

Do skutečně extrémních podmínek se lze obléknout nejlépe v potřebách pro kapraře, kde je oblečení dimenzováno i na drsné přírodní poměry. Současně musí bunda zůstat prodyšná. Obléct si můžete například bundu softshellovou. V terénu zaručeně oceníte, pokud bude i vybavena kapucí.

Chraňte si také ruce. Rukavice je opět možné si zakoupit neoprenové. Někteří rybáři ale preferují obyčejné bezprsté rukavice, protože chtějí v prstech zachovat cit.


Slevové kupóny a slevy do e-shopů

Slevový kód RybinaSlevový kupón ParysSlevové kódy Tropic LiberecSlevový kód LK Baits

Další oblíbené články