Notebook

Jak na výběr notebooku?

Stolní počítače pozvolna vytlačují přenosné laptopy. Potřebujete nový notebook? Existuje několik základních parametrů, podle kterých si vyberete ten správný. Které to jsou?

Vyberte si dostatečně výkonné zařízení podle preferované činnosti

Pro výběr notebooku je podstatný především účel využití. Určité zařízení potřebujete na hry a zcela jiné na kancelářskou práci.

Stěžejní vlastností každého počítače je jeho výkon. Ten je předurčen v první řadě procesorem a RAM. U procesorů je důležitý hlavně počet jader. Pro velmi nenáročné využití bude stačit i dvoujádrový procesor, náročnější úkoly ale vyžadují nejméně čtyjádřový.

Za minimální konfiguraci nutnou pro bezproblémový chod systému Windows se považují nejméně 4 GB RAM a procesory ze série Intel Core i3, případně od AMD řada Athlon či o něco výkonnější Ryzen 3.

Poměrně podstatný je i disk. V současné době už v noteboocích obvykle nacházejí uplatnění výkonné SDD, případně jejich kombinace s klasickými disky. Spojení SSD a HDD bývá k dispozici opět zejména v noteboocích určených na hry. Poskytne totiž dostatek kapacity a zároveň udržuje přijatelnou rychlost systému.

Zásadním parametrem při výběru nového notebooku je i jeho velikost a váha. Velikost je určena úhlopříčkou displeje v palcích. Standardně to bývá 15,6 palce. Na hry ale můžete využít i větší notebooky s úhlopříčkou až 17,3 palce. Naopak na cestování se vám budou hodit malá a kompaktní zařízení. Nejmenší notebooky mají 10,1 palce.

S velikostí displeje souvisí i jeho rozlišení, které je pro pohodlnou práci poměrně důležité. Rozlišení říká, kolik pixelů (tedy obrazových bodů) je na displeji zobrazeno. Trvejte tak vždy minimálně na Full HD rozlišení, které znamená 1 920 × 1 080 bodů.

U notebooku je důležitá mobilita

Čím větší váš notebook je, tím bude i těžší. Ty nejtěžší přístroje mohou mít až 4 kg a skutečně nejsou vhodné na každodenní přenášení. Naopak malé přístroje o hmotnosti 1,5 kg můžete mít vždy snadno při ruce.

Ruku v ruce s případnou mobilitou i se vzpomenutým rozlišením kráčí též životnost baterie. Vyšší rozlišení na baterii stejně jako na grafickou kartu klade vyšší nároky. Ty nejlepší modely současného trhu vám nabídnou dokonce až 20 hodin chodu na baterii. Nezapomeňte však na to, že deklarovaná hodnota se může ve vašich podmínkách lišit. Vždy závisí na tom, jak s notebookem pracujete, náročnější hra váš notebook vybije rychleji než kancelářská práce.

Co se týče grafických karet, opět je primárním kritériem to, k čemu vám má notebook sloužit. Ty, které mají integrované grafické karty, se hodí na nenáročné využití do kanceláře. Na hry budete už potřebovat grafickou kartu dedikovanou.

Musíte též počítat s tím, že čím vyšší výkon a lepší životnost baterie, úměrně s tím se zvyšuje i cena notebooku. Špičková herní zařízení atakují i hranici 50 000 Kč nebo více. Naopak levný kancelářský notebook koupíte i kolem 10 000 Kč.


Slevové kupóny a slevy v e-shopech

Slevový kupón Tera.czSlevový kód Počítače 24Slevové kupóny Comfor

Další oblíbené články