Mixer

Jak na výběr mixéru?

Chystáte se vyšlehat či uhníst těsto na lahodný koláč nebo potřebujete rozdrtit maso? Pořiďte si mixér. Z bohaté nabídky na trhu si můžete vybrat modely s různou konstrukcí, výbavou, výkonem, doplňkovými funkcemi i v rozmanitém materiálovém provedení.

Typy mixérů

Stolní mixér

Je multifunkčním kuchyňským pomocníkem se širokým spektrem využití. Je efektivní, rychlý a poslouží vám na přípravu pyré, omáček, litého těsta i smoothie. Jeho konstrukci tvoří základní část s motorem a ovládacím panelem, kterým si nastavíte rychlost. Nádoba na mixování má rukojeť, víko a rysku. Její výrobním materiálem je sklo nebo odolný tritan, který neabsorbuje chuť ani aroma potravin.

Tyčový mixér

Disponuje štíhlou konstrukcí, kterou tvoří tělo s hlavicí na mixování. Ta je vyrobena z kovu nebo plastu. Kovová jvíce odolná, proto je vhodná i pro mixování horkých pokrmů a díky svému provedení je určen pro ponorné mixování. Většinou obsahuje příslušenství na sekání i šlehaní, čímž se stává multifunkčním.

Ruční mixér

Měly by být nedílnou součástí vybavení každé kuchyně. Pomohou vám těsto uhníst nebo vyšlehat, proto jsou dodávány s 2 hnětacími háky a 2 metličkami na šlehání. Rychlost mixování je vícestupňová. Pokud si chcete práci usnadnit, sáhněte po takových typech, které obsahují misku s držákem.

Nutriční a smoothie mixéry

Když jste zastánci zdravého životního stylu, nutriční mixéry jsou pro vás přímo stvořené. Rozmixuje ořechy, semínka či obilniny se zachováním mikronutrientů v potravinách. Z nádoby můžete pohodlně pít a zároveň ji kdekoliv přenést. Okamžité pití nápoje si můžete dopřát se smoothie mixérem, jehož součástí je nádoba s víkem. Vzít si ji můžete kamkoliv.

TIP: Při nákupu mixéru můžete využít výhodných nabídek například slevový kód Klarstein, nebo slevový kupón Philips

Sekáčky a drtiče

Pomocí řeznických nožů a drtičů se vám podaří rozdrtit nejen ovoce, zeleninu a bylinky, ale i tvrdé plody jako jsou ořechy a semínka. Modely s vyšším počtem otáček zvládnou dokonce rozsekat i maso či rozdrtit led, i když jsou o něco hlučnější.

Důležité parametry při výběru mixéru

Výkon a počet otáček

Čím vyšší je výkon spotřebiče, tím má lepší vlastnosti na mixování. Když disponuje váš vysněný model větším počtem funkcí a příslušenství, tím vyšší výkon bude vykazovat. Zátěž na motor při mixování měkkých potravin a tvrdého masa či ořechů je samozřejmě odlišná. Proto, pokud je to nutné, zvolte si vyšší výkon. Počet otáček určuje kolikrát se čepele na mixování otočí v průběhu jedné minuty a za jakou dobu se suroviny rozdrtí. Pokud potřebujete potraviny rozmixovat pouze nahrubo, postačí vám mixér s 11 000 otáčkami za minutu. Při drcení tvrdších pokrmů je nezbytná minimální rychlost 20 000 otáček za minutu.

Bezpečnostní prvky a materiál

Prvním z nich je ochrana motoru proti přehřátí a tím dalším je bezpečnostní pojistka díky níž se přístroj spustí do provozu, pokud jsou všechny komponenty na správném místě. Příjemným bonusem jsou protiskluzové nožičky i ergonomická rukojeť také s úpravou proti klouzání. Co se týče materiálu, čímž vyšší odolností vůči tepelnému nebo mechanickému poškození disponuje, tím delší životnost se u něj očekává. Pro kvalitnější typy je charakteristické kovové provedení a pokud byste si měli zvolit vyhotovení nožů, upřednostněte ty, které jsou vyrobeny z odolné nerezové oceli. Pokud se chystáte zpracovávat horké pokrmy vsaďte na sklo nebo bezpečný tritan. Tyto materiály se surovinami nereagují.

Další oblíbené články