Matrace

Jak na výběr matrace?

Pro kvalitu života je zcela nezbytný adekvátní odpočinek, tedy i spánek. A ten zásadním způsobem ovlivňuje naše matrace. Jak si vybrat tu správnou?

 

Subjektivní dojem vítězí

Do značné míry hraje při výběru matrace roli zvyk. Subjektivní dojem z ní nelze úplně potlačit, pokud se nám nebude spát dobře, druhý den se téměř s jistotou vzbudíme unavení a nedostatečně odpočinutí.

Možná jste ale zvyklí spát špatně, aniž byste si to uvědomovali. Matrace na vás může být příliš měkká nebo naopak až moc tvrdá. Vliv má také spánková poloha. Spíme-li na boku, pořídíme si matraci měkkou, pro spaní na zádech bude vhodnější tužší.

Také je nutné si uvědomit, že jedna a tatáž matrace může být například pro ženu nevhodná, zatímco pro jejího partnera naprosto adekvátní. Jak je to možné? Způsobeno je to naší tělesnou hmotností, jsme-li těžší, více se do jejího povrchu „proboříme“ a subjektivní dojem měkkosti je na světě.

 

Jak vypadá zdravé spaní

Odborníci se shodují, že nejdůležitější je, aby matrace poskytla adekvátní podporu páteři a naopak uvolnění pro zádové svaly.

Velmi dobře se to pozná v poloze na boku, kdy by páteř měla zůstat v pomyslné přímce. Matrace má správně kopírovat tvar těla. Páteř se nesmí nepřirozeně prohýbat. Matrace by nás neměla tlačit, ani bychom do ní neměli doslova zapadnout.

 

Jaký materiál si zvolit

Když si ujasníme, jaká tvrdost by pro nás mohla být vhodná, půjdeme si teprve vybrat výrobek z konkrétního materiálu.

Velmi měkké jsou například latexové matrace. Takzvaná líná pěna se vyznačuje tím, že při kontaktu s tělem měkne vlivem tepla, a následně se pozvolna sama vrací do původní polohy. Skvěle se tak přizpůsobí a nevytváří tlak na místech, jako jsou například ramena. Proto vás ráno nebude tělo bolet. Doporučenou volbou je tento materiál u osob s rizikem vzniku proleženin.

Takzvaná studená pěna je zase z hlediska tuhosti velice variabilní, proto lze matraci i tzv. zónovat, tedy jednoduše řečeno vytvořit místa s odlišnou tuhostí. Cílem je opět eliminovat tlak v těch místech, kde tělo na podložku působí větší silou.

Studená pěna je i dobře prodyšná, proto se v materiálu tolik nedrží roztoči. Obdobně se na současném trhu vyskytují i tzv. bio pěny, které vykazují velmi dobré antibakteriální vlastnosti a jsou současně i šetrné k životnímu prostředí.

Zavrhnout nelze ani klasické pružinové matrace, které doznaly významného vylepšení v podobě tzv. taštičkového systému. Každá pružina je u nich zašita do samostatného obalu, tzv. taštičky. Díky tomu poskytnou tělu velmi dobrou oporu. Zároveň si pružinové matrace uchovávají vynikající prodyšnost a velmi dlouhou životnost, protože se tak rychle neproleží.

A kde si tu pravou matraci vlastně koupit? Bohatou nabídku různých typů si můžete prohlédnout například na Prospánek.cz, Dormeo.cz nebo Inpostele.cz.

Další oblíbené články