Kočárek

Jak na výběr kočárku?

S radostnou událostí v podobě příchodu nového člena rodiny nastávají i starosti, aby v péči o miminko nic nechybělo. Důležitou součástí výbavičky pro novorozeně je i kočárek. Jak jej vybrat?

Který typ kočárku zvolit

Dítě prvními roky života většinou provází několik kočárků. Jako první na řadu přichází ten s hlubokou korbou, který je určen právě pro novorozeňata. Sportovní kočárky jsou určeny pro miminka, která už začínají sama sedět.

Právě proto, abyste v prvních letech života nemuseli kupovat hned dva různé kočárky, využijete ten tzv. kombinovaný. Někdy se mu také říká dvojkombinace nebo trojkombinace. Vydrží vám zhruba do tří let věku dítěte. Lze ho transformovat ze sportovního modelu na verzi s hlubokou korbou a opačně.

Na podvozek kombinovaného kočárku se pak v některých případech dá ještě upevnit autosedačka. Ta samostatná bývá přitom poměrně drahá. Koupit kočárek v setu s tzv. vajíčkem vám může ušetřit i několik tisíc korun.

Sportovní nebo městský

Jste aktivní rodič a většinu času s malým potomkem budete trávit procházkami po lesních a polních cestách? Nebo svou ratolest vyvezete spíše do parku? I s vaším životním stylem budou souviset parametry při výběru kočárku.

Platí určitě, že čím větší je průměr kol, tím náročnější terén bude kočárek schopný zdolat. S tím souvisí i vybavení odpružením koleček, a to jak těch vepředu, tak i vzadu. Mnohem pohodlněji se vám s kočárem bude manipulovat na nerovných cestách. Totéž platí pro kolečka nafukovací.

Ta pevná oceníte spíše na vycházkách po městě. Navíc si můžete vybírat mezi modely, které mají kolečka namísto tradičních čtyř pouze tři. Některým rodičům spíše vyhovuje mechanismus volných kol s aretací, jiní preferují kola pevná.

Další funkce kočárku

Ne zcela nezbytně nutné, ale rozhodně praktické a zpříjemňující používání kočárku, mohou být i další funkce.

Zamyslete se nad tím, zda vámi vybraný model má pratelný potah. Určitě oceníte nastavitelnou výšku madla. A když ne vy, tak váš partner, který se nebude muset u kočárku hrbit. Uvažujte nad tím, jestli stojíte i o funkce jako přehazovací rukojeť nebo možnost otočného sezení.

Důležité jsou také rozměry a celková hmotnost. Až budete kočárek skládat do auta, na vlastní záda pocítíte každý kilogram. Odlehčená konstrukce z hliníku má rozhodně svůj význam. Navíc je vhodné si rozměřit, zda se kočárek například vejde do výtahu.

Největší výběr kočárků najdete zcela nepochybně na internetu. Mezi oblíbené e-shopy patří například Funbaby.cz a Pinkorblue.cz.

Pořizovací cena

Cenová relace je pro naprostou většinu rodičů zcela zásadní. Na samém počátku si určete rozpočet. Zároveň je potřeba si uvědomit, že trojkombinace je na počátku určitě vyšší investicí. Z výše zmíněných důvodů se však může v čase naopak vyplatit.

Další oblíbené články