Posuvné dveře

Jak na výběr interiérových dveří?

Dveře jsou zcela nezbytnou součástí našich domovů. Jak vybrat ty pravé interiérové dveře, aby nám dlouho a zdárně sloužily?

 

Typ dveří

Klasické dveře v podobě křídla určeného k otvírání známe všichni. Jsou univerzální a do prostoru, který není nijak výrazně limitován, se hodí.

Zejména v malých bytech však užitečné řešení představují dveře posuvné. Snadno jimi například oddělíte kuchyni od obývacího pokoje, aby vám místnost nenačichla výpary z vaří. Pokud potřebujete větší prostor pro setkání s rodinou, dveře otevřete.

Spíše z průmyslového provozu známe typ dveří zvaný lítačky. Stále častěji se využívají i v domácnostech. Výhodou je snazší otevírání. Což oceníte například v kuchyni, kdy často přenášíte horké nádoby nebo máte plné ruce.

Podobně se o úsporu místa postarají dveře skládací. Hodí se například do různých komor, spíží nebo na WC. Počítat musíte s tím, že po složení zůstanou v prostoru zárubní, jejich prostor se tedy zúží.

TIP: Při nákupu nejen dveří můžete využít také slevový kód na Lasamba.cz nebo slevový kupón Dveře-Erkado.cz

 

Levé nebo pravé

Určit, zda potřebujeme pravé nebo levé dveře, je pro jejich koupi zásadní. Zvládnout to můžeme i sami. Jak na to?

Stoupněte si před zárubně a představte si, že dveře otevíráte ve směru k sobě. Na které straně se nacházejí panty? Pokud vpravo, potřebujete pravé dveře. Jestliže jsou panty vlevo, musíme koupit levé dveře.

 

Rozměry

Nejběžněji se setkáte se šířkou 70 cm, 80 cm nebo 90 cm. V minulosti se hojně vyráběly i dveře šířky 60 cm, dnes jsou ale na ústupu.

Máme-li doma extrémně málo místa, lze je samozřejmě osadit také. Vzhledem k tomu, že současné stavby jsou řešeny tak, aby nepřinášely zbytečné bariéry handicapovým osobám, lze takto úzké dveře považovat za nedostačující.

 

Materiál

Velmi důležitý je také materiál našich dveří. Nejdražší, podle mnohých však nejkrásnější, je určitě masiv, tedy přírodní dřevo. Kdo si přeje ušetřit, přesto se nechce zcela vzdát půvabu tohoto přírodního materiálu, zvolí si dýhu. Cenově dostupnější volbou jsou MDF desky, případně dveře laminátové. Uvnitř dveří jako takových pak můžeme najít i tzv. voštinu, případně se jako výplň používá i dřevotříska.

Použitý materiál rozhoduje o tom, jak dlouho nám dveře vydrží a jaké budou mít vlastnosti, zejména ty akusticko-izolační. Dále si materiál volíme i podle požadovaných nároků na údržbu.

Vzhledem k materiálu dveří bude zapotřebí si rozmyslet, zda požadujete dveře prosklené. Například ve tmavé chodbě to může být řešení, jak do prostoru dostat více světla. Naopak prosklené dveře se zřejmě nebudou hodit do ložnic a do dětských pokojů odrůstajících dětí. Všichni členové rodiny totiž potřebují své soukromí.

 

Design

Interiéroví designéři doporučují sladit dveře s dvěma či třemi dalšími prvky v interiéru. Méně zkušeným přidávají dobře míněnou radu: Když chcete, aby byly dveře nenápadné, nadčasové a hodily se téměř všude, volte bílé.

Další oblíbené články