Nosič kol

Jak na výběr auto nosiče na kola?

Nosiče kol představují všestranně užitečnou pomůcku. Hodí se na výlety nebo třeba na dovolenou. Jak si vybrat ten správný nosič, abyste mohli pohodlně vyrazit za cyklozážitky?

Podle čeho vybrat nosiče kol

Nosiče kol slouží jako pohodlný a bezpečný způsob, jak převézt kola. Kola nemusíte ukládat do zavazadlového prostoru, proto jsou pro spoustu cyklistů nosiče nutností.

Volit adekvátní nosič musíte podle toho, kolik a jakých kol plánujete přepravovat. Běžně zvládnou nosiče až pět kol. Větší problém nastane zpravidla u elektrokol, neboť ta jsou těžší než kola běžná. Je proto potřeba pohlídat nosnost nosiče. Také při časté manipulaci proto berte v potaz robustnost a nosnost vybraného produktu.

Nosiče kol můžeme pro přehlednost rozdělit na tři základní skupiny:

Nosiče kol na střechu

Střešní nosiče kol bývají většinou řešeny jako univerzální. Vždy je nutné si však zkontrolovat typ uchycení. Potřebovat totiž budete tzv. příčníky, na které se tyto nosiče upevňují. Je tedy nutné si ověřit kompatibilitu jednotlivých součástí.

Tato alternativa umožňuje jednoduché převážení až pěti kol najednou a neomezí vás v přístupu do kufru. Nosiče na střechu jsou navíc i poměrně levné. Na jejich pořízení vám bude stačit řádově několik set korun. Proto také patří k vůbec nejrozšířenějším typům.

Podstatnou předností je také minimální zabírání prostoru v okamžiku, kdy potřebujete nosič někde uskladnit. K nevýhodám naopak patří fyzicky náročnější montáž.

Nosiče kol na páté dveře

Nosiče kol na páté dveře se prodávají jako specifické ke konkrétnímu typu automobilu. To motoristům často komplikuje život, například tehdy, mají-li na spodní části dveří plastový lem. Vyžaduje se však, aby byly dveře celokovové, jinak není možné držák řádně uchytit.

Tyto nosiče se rovněž nehodí pro automobily světly na a pod úrovní zadního skla. Jestliže vám nosič zakrývá registrační značku, musíte si vyřešit také držák na značku a doplňková zadní světla.

Výhodou těchto nosičů je však jednoduchá montáž a také skutečnost, že se při pořízení stále budeme pohybovat v přívětivých cenových relacích. Pro občasné použití jde o dostačující řešení.

Nosiče kol na tažné zařízení

Nosiče na tažné zařízení mají zásadní přednost v tom, že jsou do značné míry univerzální. Nemusíte se proto příliš zabývat konkrétním typem automobilu. Je ale pochopitelně nutné, aby automobil byl právě tažným zařízením vůbec vybaven.

Tento typ nosičů patří k nejdražším. Musíte počítat navíc i s tím, že vyšší kvalita se na pořizovací ceně nutně odrazí. Nebudete-li přemrštěně šetřit, tento typ nosiče vám dopřeje i poměrně dobrý komfort při manipulaci s nimi.

Vyšší kategorie nosičů nabídne také možnost sklopení, což vám umožní snadný přístup do kufru. Sklopení bývá u levnějších nosičů navrženo přes systém šroubů, mnohem pohodlnější je však využití páčky.


Slevové kupóny a slevy v e-shopech

Slevový kupón Filsonstore.czSlevový kód Kola RadotínSlevové kupóny Endorphinrepublic

Další oblíbené články