Indoor pěstování

Jak na indoor pěstování?

Technika pěstování indoor umožňuje růst rostlin v uzavřeném prostředí. Tímto způsobem můžete mít svou „zahrádku“ doma. Rostliny jsou schopné s využitím vhodných technologií a specifických produktů projít všemi fázemi růstu od klíčení až po květ nebo plod.

Tímto způsobem si můžete pěstovat své oblíbené kytky, bylinky, zeleninu, ovoce nebo koření v každém ročním období.

A jak začít?

Nejprve si musíte obstarat pěstební box. V nabídce prodejců narazíte také na výraz pěstební stan nebo growbox. Pořízení pěstebního boxu je dlouhodobá investice, a proto si rozmyslete, kde nákup provedete. Určitě se vám vyplatí obrátit se na osvědčeného prodejce s dobrými recenzemi. Jedním z nich je Growmarket.cz.

V široké nabídce pěstebních boxů určitě najdete právě takový, který potřebujete. Základními faktory výběru by měla být požadovaná velikost boxu, jeho tvar, pokud jej potřebujete umístit například v podkroví, kde je šikmá střecha, nebo do rohu místnosti. Dále je zásadní výše investice. V nabídce obchodu jsou jak pěstební boxy pro začátečníky, tak velice propracované modely s mnoha potřebnými i nadstandartními prvky.

Zajímejte se také o nosnost, zpevnění dna a o osvětlení či vzduchotechniku. Při vybírání se s prodejcem rovněž můžete poradit o vhodných modelech pro určité pěstitelské metody, ať už jde o pěstování v hlíně, přes pěstování v kokosovém substrátu až po hydroponii a aeroponii.

Základní faktory pro indoor pěstování

  • osvětlení
  • teplota
  • vlhkost
  • obsah oxidu uhličitého

Ideální osvětlení je závislé na ploše, kterou budete potřebovat osvětlit. Proto se zajímejte o výkon osvětlení a množství vyzařovaného tepla. Pro různé fáze růstu jsou vhodná světla určitého barevného spektra, lze si zvolit i univerzální osvětlení. Osvětlením se rostlinám nastavuje délka dne, která ovlivňuje rychlost růstu. Umělé osvětlení se stará i o vytápění uzavřeného prostoru.

Teplota v pěstebním boxu by se měla pohybovat v rozmezí 24-28 °C přes den a kolem 20 °C v noci. Nízká teplota způsobuje zpomalení fyziologických procesů a tím se omezí růst. Pokud je pěstební box umístěný ve studeném prostoru, jako pojistka se pro přitápění v nočních hodinách používá přídavné topení.

Vlhkost v uzavřeném prostoru můžete měřit a podle potřeby zvlhčovat, nebo si pořídit zvlhčovač. Rostlinám vyhovuje vlhko až 80 %. Při pěstování plodové zeleniny s náchylností k plísním, se musí vlhkost v okamžiku tvorby plodů snížit na 40-50 %.

Oxid uhličitý je pro životaschopnost rostlin nepostradatelný. Rostlina si během dne z oxidu uhličitého fotosyntézou vyrábí potřebné sloučeniny ke svému růstu. COse může do pěstebního boxu přidávat z bomby přímo do vzduchu nebo zálivkou obohacenou o COpomocí tablet.

I v tomto způsobu pěstování je třeba si pro dobré výsledky osvojit znalosti o hnojení rostlin, protože každá rostlina má své požadavky na potřebné živiny.

Voda, a hlavně její pH je v uzavřeném systému velice důležitá hodnota. Změřit a upravit pH není složité a stejně tak se dá pracovat s tvrdostí vody.

Velký význam má vzduchotechnika, která nahrazuje v systému venkovní podmínky. Stará se o to, aby v indoor pěstírně vzduch cirkuloval, hlídá teplotu, větrá a může mít filtr pachů.

Další oblíbené články