Zuby

Jak na bělení zubů?

Krásný úsměv je nejen takový, který je zdravý. Většina z nás touží také po bílých zubech. Jak si k nim můžeme pomoci?

Přírodní bělení zubů

Internet se doslova hemží radami na bělení zubů různými přírodními prostředky. Zubaři však z těchto doporučení příliš nadšení nejsou.

Citronová šťáva, jahody, dokonce i smíchané se solí, jedlá soda, kokosový olej nebo čištění popelem, to je jen krátký výčet různých „zaručených“ domácích metod. Jsou však zcela nevhodné, neboť zuby poškozují.

Pokud je jejich údajný efekt založen na logickém principu, většinou se jedná o naleptání zubní skloviny, případně na abrazivním účinku. Ani jedno pochopitelně zubům neprospívá.

A například kokosový olej vám zuby nevybělí vůbec. Jednoduše neobsahuje žádné složky, které by to dokázaly, shodují se zubaři. Kokosový olej má však antibakteriální účinky, v tomto směru tedy vaší ústní dutině být prospěšný může.

Rady pro domácí bělení

Běžně dostupné v drogeriích či lékárnách bývají také různé bělicí pásky a pudry. Výsledek je však u nich méně jistý. Výrobky ve volném prodeji totiž nemusejí mít dostatečnou koncentraci účinných látek, aby se to na zubech projevilo.

Minimálního efektu dosáhnete i s pastami, které se v reklamách chlubí tím, kterak vám zuby vybělí až o několik odstínů. Pasty jsou vhodné pouze pro udržení již vyběleného tónu. Jsou totiž schopny pouze odstranit pigmenty z povrchu zubu.

Jedinou zaručenou možností, která vám dokáže přinést uspokojivé výsledky, je bělení za využití peroxidu vodíku nebo karbamidperoxidu v různé koncentrací. Výhodou této alternativy je, že je skutečně funkční.

Ačkoli se v tomto případě neobejdete bez asistence zubaře, chrup si vybělíte postupně v pohodlí svého domova. Váš zubní lékař vám na základě otisku chrupu zhotoví na míru nosiče a vysvětlí, jak si budete v následujících dnech aplikovat bělící gel. Nosiče budete nosit přes noc, vydržet byste s nimi měli cca týden.

A pozor, samotné bělení určitě nestačí. Pokud už přijdete do ordinace, zubař bude chtít nejprve váš chrup ošetřit. Teprve zdravé zuby je možné začít bělit. Pokud navíc pravidelně nechodíte na dentální hygienu, začnete právě pod rukama hygienistky, která odstraní zubní kámen a vysvětlí vám, jak si správně čistit zuby.

Vybělení zubů profesionálně

Ordinační bělení je podobným zákrokem jako vzpomenuté domácí bělení. Bělení zubů v ordinaci může probíhat za asistence dentální hygienistky nebo jej provádí zubař.

Výhodou je vyšší účinnost a prakticky okamžitý efekt. V zubní ordinaci vám zuby vybělí už během jediného sezení. Efekt gelu se umocňuje použitím speciální lampy či laseru. Jde sice stále o chemický proces, v rukou odborníka je však zcela bezpečný. Následný efekt potom přetrvává v řádu let.

Nevýhodou profesionálního bělení v zubní ordinaci je tak pouze jeho cena. Za krásné zuby zaplatíte podle zvolené metody od 4 000 Kč výše.


Slevové kupóny a slevy v e-shopech

Slevový kód DayNightSlevové kódy Nazuby.cz

Další oblíbené články