Jak bezpečně nakupovat na internetu?

Dlouhé a nekonečné fronty, nepřehledně řazená nabídka a omezený sortiment. To vše vás může čekat v kamenných prodejnách, a proto se stále častěji najdou jedinci, kteří upřednostňují nákup na internetu. Ačkoli se tato možnost může jevit jako sympatičtější a často to tak i bývá, je třeba postupovat opatrně, abychom se nestali cílem online podvodníků. Pokud budete dbát na pár bezpečnostních bodů, nakoupíte z pohodlí domova bez stresu a shonu.

Ověřený e-shop

Základem spokojeného nákupu je výběr vhodného e-shopu. Nabídka může být velmi často lákavá, ale neměla by být jediným kritériem při nákupu. Zaměřujte svou pozornost raději na obchody se známým jménem, anebo vyhledejte předem jejich recenze. Ostatní zákazníci, kteří již s obchodem získali zkušenost, vám v tomto případě určitě dobře poslouží.

Nejen komentáře uživatelů by vás měly zajímat. Seriózní firma vždy uvádí kontaktní údaje, prostřednictvím kterých je možné firmu kontaktovat. Dále by měly být k dispozici údaje vyhledatelné v obchodním rejstříku, a tudíž je snadné zkontrolovat stav firmy.

Nechtějte za každou cenu ušetřit

Jestliže najdete v nabídce e-shopu až příliš výhodný značkový produkt, buďte vždy na pozoru. Nemusí se jednat o akci nebo slevu, ale jednoduše o falešné napodobení značky. Nejenže kvalita výrobku nebude odpovídat originálu, ale také se vystavujete riziku, že balíček ani nedorazí nebo jej například zabaví kontrola na hranicích (pokud se jedná o zahraniční e-shop). V takovém případě obdržíte jen oznámení do schránky a peníze vám nebudou vráceny. I kdyby objednávka skutečně přišla, nikdy není jistota její případné reklamace.

Platby

V současné době je bohužel na internetu přítomno mnoho hackerů, kteří se neustále snaží získat údaje k cizím platebním kartám. Princip je opravdu jednoduchý. Jestliže máte na kartě povolené internetové platby, další osobě stačí jen číslo karty, datum platnosti a kód ze zadní strany. Zloděj tak nemusí kartu fyzicky vlastnit a i přes to vás může jednoduše okrást. Proto tyto údaje nikdy nevyplňujte do neověřených webů a e-shopů.

Dobře sledujte, zda-li váš prohlížeč nehlásí, že jde o neplatný certifikát. Při jakýchkoliv pochybnostech kontaktujte jejich infolinku, a pokud se jedná o skutečný obchod, určitě vám rádi vyjdou vstříc a pomohou. Dále používejte jen platební metodu, kdy jste přesměrováni do platební brány nebo pomocí funkce 3D secure. Odesílání peněz na účet předem v mnoha případech značí podvodné jednání a těžko se takové finance vymáhají zpět.

Jak si počínat v případě poškození produktu

Jestliže jste si poničení objednávky povšimli již při předávání dopravcem, rozhodně takový balík nepřebírejte. Vyhnete se tak zbytečným komplikacím a firma bude informovaná tak, že se jí poškozený balík vrátí. Pokud jste narazili na seriózní firmu, jistě vám produkt odešlou znovu a tentokrát neporušený, někdy s omluvným dopisem a malým dárkem.

Ze zákona také máte možnost zboží do 14 dnů vrátit a požadovat peníze zpět. Všechny údaje spojené s reklamací a vrácením zboží si překontrolujte ještě před provedením objednávky.

Další oblíbené články