EKO nákupní tašky a sáčky

Možná si říkáte, že je zbytečné, abyste zrovna vy řešili planetu, a že jeden člověk, nic nezmění. Samozřejmě máte pravdu… Jeden člověk opravdu nic nezmění, tak možná jen zauvažujme, že si přesně to samé říkají všichni ostatní. A důsledek? Jedním z mnoha jsou například ryby v moři, které se tak posunují blíž našim domovům, jelikož nemají prostor, kde kvůli našim odpadkům žít. A pak se divíme, že loví v teritoriích, kde dříve nebyly a zákon akce a reakce se tím završuje. Zkusme se teď podívat na výhody ekologických tašek a sáčků, a třeba i bez ohledu na životní prostředí zjistíte, že není důvod se jim tolik bránit.

Falešná ekologičnost

Všichni chodíme do obchodů na nákupy. A ať už jdeme cestou z práce jen pro pár věcí, nebo volíme víkendový větší nákupy, stává se z toho naše rutina. Kdykoli pak potřebujeme přenést zakoupené zboží, zvolíme rychlou variantu koupit igelitovou tašku za pár kaček, a pokud se chceme cítit hodně dobře a proekologicky, tak trochu dražší papírovou. Možná jste ani neměli tušení, že jelikož plastová taška vydrží déle, vychází v testech ekologičtější, než ty papírové, kterých spotřebujete ve skutečnosti, ve stejném časem, mnohem více. Navíc výroba takové papírové tašky je nákladnější, a kvůli své neskladnosti, i doprava vychází dráž, než u igelitek. Celkově tak lze konstatovat, že jsou igelitové tašky ekologičtější, než ty papírové.

Záplava plastů

Důvod ke zpoplatnění tašek byl nasnadě, prodejci si dobře spočítali, že náklady na výrobu tašek jsou vysoké a rozdávat je donekonečna nejde. Navíc pokud si při každém nákupu nějakou zakoupíte a někdy i více kusů, může to dělat ročně už pěknou částku.  Je to věc, kterou jednou použijeme a následně z 90% končí okamžitě v odpadcích. Málo s čím tolik plýtváme, jako právě s taškami. A v závěsu nezůstávají ani sáčky. Sáček na rajčata, sáček na hroznové víno, sáček na pečivo, sáček, kam se podíváte. Člověka až obtěžuje to množství nepořádku, který si s sebou domů z obchodu přinese. A kvůli kterému může jít rovnou s odpadkovým košem, aniž by ještě načal jakoukoli z dobrot, na které se těší, už od fronty u pokladny.

Designovka jako dárek

I to je možná důvod, proč si stále více lidí nosí svoji vlastní látkovou tašku, kterou rychle sbalí do kabelky nebo do ruky. A vytáhnou ji vždy, když je rychle potřeba. Stává se už jakýmsi doplňkem. Využijete ji v krámě, ale i když nenadále potřebujete do něčeho dát špinavé tričko nebo v čem odnést jablka, která vám nabalili prarodiče. Dělají nejrůznější velikosti, barvy, materiály i potisky, a praktické sbalené do malých skladných obdelníčků. Tašky a sáčky, které můžete používat stále dokola a neutratit už ani korunu. Pro někoho možná i zajímavým dárkem, pokud má rád novinky, chce zkoušet jiné způsoby nakupování a nechce se neustále zahlcovat odpadem.

Další oblíbené články