Solární panely

Důležité otázky při koupi fotovoltaické elektrárny

Jde o téma, které řeší stále více lidí. Větší energetická soběstačnost jde ruku v ruce s úsporami, zvláště v době turbulentního trhu s elektřinou a extrémním zdražováním jejích dodávek v posledních měsících. Máte také zájem o fotovoltaickou elektrárnu a máte k tomu vhodné podmínky na střeše svého rodinného domku? Dobře informovaný zákazník se nenechá ošálit a přiznejme si, na trhu působí různé subjekty. Některé z nich se vás budou chtít dostat do smlouvy za nevýhodných podmínek. Nebuďte zbytečně v nevýhodě a nekývněte na něco, co nebude členům domácnosti vůbec vyhovovat. Tak začněme!

Je možné takto vytápět dům?

Bohužel, jen velmi těžko. V našich podmínkách ne, protože topná sezona a zimní období s sebou přinášejí jen minimum světla oproti klasickému letnímu počasí. Nejen proto, že je den podstatně kratší. Znamená to jediné, k vytápění si solární elektrárnu nepořizujte, bude nutné najít jiný zdroj! Ať už krb, kotel třetí a vyšší emisní třídy, elektřinu ze sítě od dodavatele nebo plynové topení, jistě si na dnešním trhu vyberete.

Řešení by sice existovalo, ale museli byste mít na střeše skutečnou super-elektrárnu, která bude s to vytopit i větší prostory. A ruku na srdce, využili byste ji i v letních měsících? Nebo byste vyrobili mnohem víc energie, než jste schopni spotřebovat a během července a srpna by pak vyrobená elektřina přišla téměř vniveč? Nezapomeňte, výkupní cena elektřiny je v řádu desítek haléřů za kilowatthodiny. Navíc, podle dotačních programů můžete takto odprodat maximálně třicet procent vyrobené elektřiny.

Ohřev vody a následná úspora

Od jara do podzimu může být solární elektrárna pomocným zdrojem při vytápění, ale rozhodně ne jedničkou. V přechodném období tedy poslouží, ale mějte na paměti, že jsou zde jisté limity. Ohřev vody prakticky po celý rok také zajistí solární řešení, během kruté zimy ale bude zřejmě nutné přepnout bojler na jiný zdroj. Ale na jaře nebo v létě? Proč ne? Solární kolektory dokáží ohřát vodu, když je přes den dostatek slunce a teplou sprchu si můžete dát třeba i o půlnoci.

Pokud jde o cenu…

Pozor, nepočítejte nějaký paušál na metr čtvereční, takto prodej a instalace fotovoltaických elektráren nefunguje. Každá sestava je jiná a udává se spíše hodnota kWp nebo Wp (tedy kilowatt-peak či watt-peak). Skrze ni pak poznáte maximální možný výkon v době, kdy je „špička“. U baterií, kam se energie naopak střádá, se udává klasická kilowatthodina, aby šlo o číslo dostatečně přehledné pro běžného spotřebitele.

Základní model stojí řádově desítky tisíc, ale bude vám opravdu stačit? Nutná je debata s dodavatelem, protože určitě máte různá očekávání. Sestava se odvíjí i podle toho, jestli připojíte ten či onen spotřebič, budete chtít i ohřívat vodu a důležitý je také počet členů domácnosti, který značně pomůže propočtu ze strany odborníků na fotovoltaiku. Máte bazén nebo klimatizaci? Chcete napájet fotovoltaikou i terária pro zvířata nebo máte doma akvarijní rybičky, jimž chcete dopřát podobný komfort?

Spočítejte si také návratnost

Může to být deset let, ale i o něco kratší dobu. Záleží na použitých materiálech, velikosti samotné FV elektrárny, ale také životnosti, kterou garantuje výrobce a v neposlední řadě na nárocích vaší domácnosti, pokud jde o vyrobenou a následně spotřebovanou energii. Solární panely jsou pochopitelně odolné vůči klasickému dešti, nabídnou ale i patřičnou ochranu proti prudce letícím kroupám nebo jiným rozmarům počasí. Mají také instalovanou ochranu proti bleskům. Nikde však není psáno, že jsou nerozbitné. Pojistěte si je! Prostě pro všechny případy, z důvodů podobných, jako se sjednává cestovní či životní pojištění.


Slevové kupóny a slevy v e-shopech

Slevový kód DEKSlevové kupóny EshopistSlevy Koupelny Bernold

Další oblíbené články