Joga

Co potřebujete pro kvalitní domácí relaxaci?

Znáte z hodin jógy tu příjemnou část na konci? Říká se jí „závěrečná relaxace“ a obvykle se praktikuje v pozici šavásany, neboli pozici mrtvoly. Tato „smrt“ se týká těla, které je naprosto uvolněné, zatímco mysl zůstává vzhůru. Jógová relaxace rozhodně není zdřímnutí, má mnoho fyzických i duševních blahodárných účinků. Možná také i vy pravidelně chodíte na lekce jógy hlavně kvůli závěrečné relaxaci? Již nemusíte, neboť s vhodnými pomůckami lze kvalitně relaxovat i doma. Stačí vám k tomu pár jednoduchých doplňků.

Relaxace v józe

V současnosti se relaxaci začíná dopřávat prostor, který si zaslouží. Dokonce můžete zajít na lekci jógy zaměřenou výhradně na navození odpočinkového stavu – tzv. restorativní jógu, která hluboce uvolňuje tělo a zklidňuje mysl, učí vás kvalitně odpočívat a zlepšuje spánek. Při jejím praktikování se setrvává v jednotlivých pozicích déle než při běžných jógových lekcích – a to klidně i 20 minut.

Chcete-li si dopřát tento relaxační zážitek doma, pořiďte si vhodné doplňky, které vám pomohou relaxovat.

Jógové podložky nejen pro relaxaci

  • Doporučujeme lehkou a silnou podložku o tloušťce 6 mm, jež je vhodná na pilates či jógu. Dostatečná tloušťka vám umožní pohodlně spočívat delší dobu na podlaze například na kolenou.
  • Vhodný je ručník z mikrovlákna rozložený na podložce – a to zvláště pokud se hodně potíte. Podložka pokrytá ručníkem bývá příjemnější než samotný gumový povrch podložky.

TIP: Vyzkoušet můžete také aromatické oleje, př jejich nákupu můžete využít slevový kupón na Aromails.cz

Bolstery a polštáře

V restorativní józe se využívají pomůcky, které usnadňují dlouhé setrvání v jednotlivých pozicích. Pomůckami, jako jsou bolstery, polštáře či deka, se tělo podloží či podepře tak, aby mu daná pozice byla co nejpohodlnější.

  • Bolster je tvrdší protáhlý polštář, který má mnoho využití. Kromě protáhlého obdélníkového tvaru existují i kulaté varianty.
  • Deka v jógové praxi slouží jako podpora kolenou, zápěstí nebo v některých polohách, například v pozici svíčky. Při závěrečné relaxaci se tělo dekou přikrývá.
  • Nahřívací polštářek plněný peckami třešní nebo pohankovými slupkami se jednoduše nahřeje v mikrovlnné troubě a přikládá na oblasti, kde vás něco trápí. Ulevuje od bolesti svalů, menstruačních bolestí atd. Příjemné teplo, které z polštářku sálá, napomáhá tělo uvolnit a připravit na kvalitní spánek.

Doplňkové příslušenství pro dokonalou domácí relaxaci

  • Klapky na oči (maska na spaní) pomáhají uvolnit víčka a zakrýt světlo.
  • Meditační levandulový polštář na oči tento aromaterapeutický polštářek na oči plněný sušenou levandulí uklidňuje mysl a detoxikuje tělo.

Další oblíbené články