Potraviny

Co je to bezobalové nakupování?

Proč zkusit bezobalové nakupování? Co je vůbec bezobalové nakupování? A má nějaké zásadní výhody nebo nevýhody? To jsou asi základní otázky, které nás okamžitě napadnou, pokud někde zaslechneme, o tomto způsobu, jak nakupovat.

Snižte množství odpadů ve svém životě!

Bezobalové nakupování je způsob, jak změnit dosavadní návyky lidí, kteří se neustále zásobují množstvím odpadů. Když se zamyslíte, kolik odpadků během jednoho dne jsme schopni vyprodukovat, určitě se zhrozíte. Ráno k snídani jogurt, zbyde kelímek. Pokračujeme svačinkou v podobě banánu, zbyde slupka. V práci popíšeme pár papírů, vypijeme vodu z pet lahve. Přes oběd zbyde špinavé nádobí, v horším případě špinavé oblečení.

Domů jedeme autem, cestou nákup, igelitové tašky a pytlíky, kam se podíváte. Navíc tyto sáčky a tašky často končí po jednorázovém použití v odpadkovém koši. Jsme neustále ze všech stran zaplavováni odpadky. A je tak těžké udržet je alespoň v nějaké snesitelné míře.

Proto se skupina lidí zamyslela, a rozhodla se nepodporovat už produkci dalšího odpadu, než je nezbytně nutné. Bezobalové nakupování, jak název napovídá, tak preferuje ekologický způsob nakupování i života. To znamená, že si koupíte stylové sáčky nebo tašky, které následně používáte při každém nákupu. Nepotřebujete tak mikroténové sáčky nebo igelitky, jejichž koupě při každém nákupu dokáže za rok udělat i nemalou částku.

Výhody a nevýhody

Je pravdou, že nákup těchto tašek a sáčků, je větší jednorázová investice, oproti nákupu igelitky, není to však o nijak vysoká částka. Na druhou stranu množství igelitek za rok, vám několikrát přeplatí tuto prvotní investici. Zároveň to může být pěkný designový dárek, pro někoho, kdo se rozhodl změnit dosavadní vzorce svého chování. Někoho, kdo si na vás vždy vzpomene, když bude tašku potřebovat.

Výhody jsou tak jasné, můžete ušetřit a zároveň mít dobrý pocit, že děláte něco pro své okolí i sami sebe. Výhoda je i v jejich praktičnosti. Pokud máte takové tašky nebo sáčky u sebe, můžete je využít i mimo běžnou potřebu. Jelikož v nich nenosíte vždy pouze nákup. A když přijde na věc, doma také mnoho ze surovin přesýpáte do svých sklenic, a zbylé papíry vyhazujete, tak proč tenhle mezikrok nevynechat úplně? Nevýhodou může být, že ne v každém obchodě přistoupí, na tento způsob nakupování, přesto lze vyhledat a navštěvovat ty, které vám v tomto vyjdou vstříc.

Další oblíbené články