Porta Bohemica

5 unikátních míst u nás, co musíte vidět

Dnes si představíme pět krásných míst, jenž naše země může nabídnout. Jde o místa, která by měl navštívit každý z nás, kdo chce svou vlast lépe poznat. Vyhlídky, příroda všeho druhu, najdete zde vše. Tak proč cestovat někam daleko, když u nás je toho k vidění hodně.

VYHLÍDKA MÁJ

Každý jistě dobře zná řeku Vltavu, která protéká naším hlavním městem Praha. Vyhlídka Máj je unikátní právě pro výhled, který na tuto řeku poskytuje. Řeka zde protéká kaňonem, skalními útesy a stáčí se do tvaru podkovy. Nachází se nedaleko Slapské přehrady a je 1 km vzdálená od vesnice Teletín. Na vyhlídku se dostanete po žluté trase vedoucí právě z Teletína do Třebsína a trasa je asi 1,5 km dlouhá. Pokud si chcete cestu zkrátit o celý kilometr, můžete tak udělat, když se vydáte po polní cestě. Toto místo je určitě jedním z těch míst, kde by se člověk měl podívat, když chce lépe poznat naši zemi.

LABSKÝ DŮL

V Krkonoších se nachází pramen Labe, kde se utváří ledovcové údolí. Jeho délka je 8 km a dostanete se na něj po modré turistické značce. Nachází se zde dva vodopády, Pančavský a Labský vodopád. Oba dva se nacházejí blízko Labské boudy. A je zde toho k vidění mnohem více. Krakonošova klenotnice, což je suťová jeskyně nebo Labské jámy a Labské rokle. Jsou zde porosty ze smrků a alpské loučky. Velmi rozmanité i pro náročnější turisty, co touží vidět něco nevšedního.

KAŇON JIZERY

Jež je také nazýván Riegrova stezka, naučná stezka údolím Jizery, jejíž délka je 5 km. Začíná v Semily přes Bítouchov, údolí Jizery až do Podspálova. Stezka je průchodná v obou směrech a vede podél řeky Jizery. Na této procházce najdete například studánku Antala Staška s dobrou pramenitou vodou, a nebo vodní elektrárnu Spálov. Jsou zde i vyhlídky, ty co opravdu stojí za návštěvu se jmenují Böhmova vyhlídka a visutá galerie, nedaleko Semil. Je 5,5 m nad hladinou řeky, uměle vybudována a 77 metrů dlouhá. Brána na Riegrovu stezku, tak co říkáte na návštěvu Českého Ráje?
TIP: Vybavte se na vaše cesty a využijte slevový kód na Cestovatelskýobchod.cz

PORTA BOHEMICA

Jinak řečeno Brána Čech jež je vstupem do českého středohoří, kaňovitého údolí, kudy protéká řeka Labe. Vyskytuje se zde nádherné panorama, hned z několika míst. Vrch Varhošť s rozhlednou na pravém břehu řeky a Labská vyhlídka na levém břehu. Řeka Labe zde vytvořila nevšední krajinu, která je vyhlášená jako chráněná krajinná oblast s nalezišti vzácných rostlin a živočichů. Rozkládá se zejména na dvou oblastech, ústecký a litoměřický. Oba dva jistě stojí za návštěvu, jelikož zde nabízí rozmanitá panoramata s unikátní přírodou.

ÚDOLÍ PLAKÁNEK

Nachází se na území dvou okresů, Mladá Boleslav a Jičín a je to přírodní rezervace od roku 1990. Roste zde mnoho rostlin, z nichž většina jsou chráněná. Údolím vede naučná stezka Údolí Plakánek, je dlouhá 10,5 km a má 11 zastávek. Vede od parkoviště pod hradem Kost do Střehom, touto stezkou projdete i s kočárkem, cyklisté však mají vjezd zakázán. Je zde i několik pískovcových lomů, u obce Střehom se zachoval vodní mlýn a na dolním konci nalezneme studánku Roubenka. Toto místo zaručeně stojí za návštěvu na romantickou procházku s přítelem nebo jako příjemné zpestření pro celou rodinu, i pro ty nejmenší.

Další oblíbené články