Koupelna

4 rady, jak vybrat osvětlení do koupelny

Zařizujete novou koupelnu a přemýšlíte, jak co nejlépe vyřešit osvětlení? Zvolit vhodný druh světla a kombinovat více druhů pro vytvoření příjemného efektu však nemusí být tak jednoduché. Je potřeba vzít v úvahu nejenom velikost místnosti, ale také potřebné normy specifické právě pro koupelnu. V článku najdete 4 rady, které vám pomohou s výběrem nejlepšího osvětlení.

Správné rozmístění v dostatečné vzdálenosti od vody

Koupelna je specifická právě kvůli vodě. S tím musíte počítat i při výběru osvětlení a jeho vhodného umístění. Nesmí být v přílišné blízkosti vany či sprchového koutu. I na stropě v dostatečné vzdálenosti však musí elektroinstalace včetně svítidla dosahovat úrovně IP21 kvůli kondenzaci vodních par.

Osvětlení hlavního prostoru

Základním zdrojem světla v koupelně bývá klasicky jedno stropní svítidlo. Zde se většinou klade důraz na jednoduchý design a maximální funkčnost. Pro větší koupelnu potřebujete silnější zdroj světla, naopak v menších prostorech si vystačíte se slabším osvětlením.

Doplňkové světlo k zrcadlu

V mnoha případech nestačí pouze jedno hlavní svítidlo. Nedokáže totiž řádně nasvítit obličej před zrcadlem, což by hlavně pro řadu žen mohl být problém při líčení. Z toho důvodu se často pořizuje doplňkové světla pro umístění k zrcadlu. To může být součástí koupelnové skříňky, ale i samostatně umístěné na zdi. Světlo by se nemělo přímo odrážet v zrcadle, ale spíše poskytnout zdroj rozptýleného osvětlení.

Praktická bodová světla

Bodová světla představují výborný druh osvětlení koupelny. Dají se totiž vyřešit různými způsoby a mohou být i na dva vypínače, kdy v jednom případě svítí všechna najednou a jindy pouze část. S jejich pomocí snadno vytvoříte útulnou a relaxační atmosféru a zároveň dokážou nabídnout dostatek světla u prostoru se zrcadlem.


Slevové kupóny a slevy do e-shopů s osvětlením

Slevový kupon Riteli.czSlevový kód Světla24

Další oblíbené články