Prasátko

4 body, které vás konečně naučí šetřit peníze

Výplata bude zhruba za týden, možná až za 14 dní a vy už máte pomalu ale jistě hluboko do kapsy. Nemluvě o tom, kdyby se teď něco pokazilo a vy byste měli nečekaný výdaj navíc. Pokud by to nepočkalo, museli byste si peníze půjčit a možná by to nebyla vaše první půjčka. Jak to, že nejste schopní nic ušetřit? Máte pocit, že to s vaším příjmem ani nejde? Tak se na ty vaše finance podíváme.

1. Zjistěte vaší reálnou situaci

Nejdříve si musíte udělat jasno ve vašich příjmech a výdajích. Sedněte si, vezměte si tužku a papír a sepište si všechny své výdaje. Začněte těmi, které se každý měsíc opakují. Budeme těmto nákladům říkat fixní náklady. To znamená, že ať se děje cokoliv, tyhle výdaje budou chtít zaplatit.

Fixní náklady:

  • Nájem
  • Pravidelné splátky telefonu
  • Pravidelné splátky úvěru
  • Jiné pravidelné splátky (jízdné, pravidelné spoření apod.)

Tuto částku prostě musíte měsíčně mít. Plus k tomu přidejte částku určenou na jídlo a drogerii. S těmito položkami se dá v případě potřeby trochu hýbat.

Teď už tedy vidíte, kolik přesně potřebujete měsíčně peněz. Vezměte si svůj příjem a tyto všechny náklady odečtěte. Kolik vám zůstalo? Nic? Pár tisíc? Nebo jste v mínusu?

2. Nejdříve plaťte sobě

Teď již tedy vítekolik vám reálně zbývá nebo nezbývá na spoření, zábavu a ostatní položky. Uvědomte si, že vše, za co utrácíte, plní kapsy někomu jinému, který si vaše penízky pěkně spoří. Z tohoto důvodu je dobré naučit se po zaplacení nutných nákladů, nejdříve posílat peníze do své kapsy. Buďte trošku sobečtí 🙂

Jestli se vám několikrát podařilo něco ušetřit a pak jste peníze jedním vrzem utratili, doporučujeme vám založit si stavební a penzijní spoření. Nejsou tam extra výnosy, ale k penězům se jen tak nedostanete a tudíž není tak snadné je utratit. Měli byste si také něco dávat stranou na mimořádné, nečekané výdaje. Na to je vhodný spořící účet.

3. Zbavte se dluhů

Pokud máte nějaké dluhy, zbavte se jich co nejdříve. Pokud vám nezbývá moc peněz po zaplacení všech výdajů, najděte si na čas druhou práci. Nebo alespoň brigádu. Čím dříve své dluhy zaplatíte, tím dříve budete lépe spát. A také se vám podaří ušetřit více peněz, třeba na nějaké to cestování nebo jiný koníček. Pamatujte, že vaše dluhy za vás nikdo nezaplatí a čím déle je máte, tím více přeplatíte.

4. Odměna

Na začátku si určitě stanovte svůj cíl. Může to být třeba šetření několika stovek po dobu 6 měsíců. Pokud se vám to podaří, odměňte se. Odměny má mozek rád a pak se vám bude snáze pokračovat.

Na šetření peněz je jeden dobrý trik. Když si chcete koupit nějaké oblečení, které zrovna nepotřebujete, představujte si, jak si vybíráte barvu, zkoušíte si velikost, představujte si, s čím budete kousek kombinovat a ve finále si ho nekupte. Peníze za vyhlídnutou věc nepošlete obchodníkovi, ale sobě na spořící účet. Tak budete mít pocit, že jste si něco koupili, i když si to domů neponesete. A spousta bankovních účtů dnes nabízí možnost, že za každou utracenou částku, vám pošle určitou část peněz na stranu. I takto se dá šetřit 🙂 Tak vám držíme palce, ono to půjde!

Další oblíbené články