Krkonoše

12 tipů, kam na dovolenou v ČR

Plánovali jste dovolenou v zahraničí, ale koronavirová krize vám zhatila všechny plány? Nezoufejte! Na následujících stránkách vám představíme dvanáct zaručených tipů na dovolenou či výlety, k jejichž navštívení nebudete potřebovat ani cestovní pas, ani obnos peněz v cizí měně. Ukážeme vám krásné destinace naší republiky, kde si chvíle volna skutečně užijete!

1. Krkonoše

Jak už jste nejspíš slyšeli, Národní park Krkonoše patří mezi ty nejhezčí přírodní oblasti v České republice. Pokud jste se sem ale ještě neměli čas podívat, tak letošní léto určitě neváhejte! Představíme vám několik tipů na výlety, mezi kterými si jistě vyberou i sportovní nadšenci. Dovolená v horách je jednou z nejlepších variant, jak si zároveň užít malebnou přírodu i klid, který vám umožní relaxovat po náročných pracovních dnech.

Region Krkonoš nabízí svým návštěvníkům širokou nabídku ubytovacích zařízení. Vybrat si můžete z široké nabídky horských chat, luxusních hotelů či příjemných penzionů. Za všechny jmenujme například rezidenci Kovárna v Peci pod Sněžkou, která nabízí jedinečné ubytování v horských apartmánech a disponuje vlastní restaurací a kavárnou s terasou.

Nejhezčím místem Krkonoš je bezesporu nejvyšší hora České republiky – Sněžka. Na paty jí šlape pramen řeky Labe, jenž za návštěvu určitě stojí. Z dalších tipů na výlety jmenujme rozhlednu Černá hora či renesanční zámek Jilemnice ze 16. století.

2. Jižní Morava

Jako druhý tip na dovolenou tu pro vás máme region jižní Moravy, který je znám jako kraj slunce, vína a pohostinných lidí. Jižní Morava je také lokalitou plnou unikátních přírodních i kulturních památek a lidových tradic. V regionu můžete navštívit hned několik různých oblastí. Ať už to jsou památky v okolí „hlavního města Moravy“ či krásy Moravského krasu. Navštívit můžete také Pálavu, kde se mimo jiné nachází Lednicko-valtický areál, jenž je zapsán na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Specifikem jižní Moravy je nabídka vinařské turistiky pro návštěvníky, takže milovníci vinných hroznů v tekuté podobě si jistě přijdou na své. Nechybí ani možnost poznávat unikátní krasová podzemí či objevovat místní folklór v jihovýchodní části regionu. Pokud máte rádi architekturu, jistě byste neměli vynechat návštěvu tajemné vily Tugendhat v Brně.

3. Lipno

Město Lipno nad Vltavou patří k těm nejnavštěvovanějším obcím v jižních Čechách. Svou roli v tom bezpochyby hraje vodní nádrž Lipno, která je velmi oblíbenou turistickou destinací během letní i zimní sezóny. Nemusíte se tu však jen koupat či opalovat, v blízkém okolí se nachází řada zajímavých míst, která za navštívení jistě stojí.

V první řadě jmenujme lanovou dráhu na Stezku korunami stromů, která svým návštěvníkům nabídne za slunného počasí úchvatný výhled na Šumavu, Novohradské hory i na vrcholky rakouských Alp díky tamní vyhlídkové věži. Pokud se rozhodnete setrvat v prostředí vodní nádrže, pak by vás jistě mohla zaujmout možnost vyhlídkových plaveb lodí, které vám poskytnou okružní plavby z Lipna či blízkého Frymburku. V blízkosti Lipna se také nachází lanový park vhodný pro malé i velké návštěvníky.

4. Český Krumlov

Středověké město Český Krumlov nabízí svým návštěvníkům množství spletitých a křivolakých uliček, měšťanské domy, romantická zákoutí i dobové krčmy. Pokud se zde rozhodnete strávit delší čas, jistě vás bude zajímat široká nabídka místních výstav, koncertů i letních festivalů. Stejně jako výše zmíněný Lednicko-valtický areál či vila Tugendhat, je i Český Krumlov zapsán mezi památky UNESCO.

Centrem všech krumlovských památek je hrad a zámek s nádhernou věží. Naleznete zde slavný Maškarní sál i zámecké divadlo, které je jedním z nejzachovalejších kulturních scén z období baroka. Vaše děti budou jistě nadšené z medvědů, žijících zde již od dob posledních Rožmberků. Upoutá vás jistě i zámecká zahrada, které dominuje unikátní přírodní divadlo s otáčivým hledištěm.

Napříč Českým Krumlovem protéká řeka Vltava, na níž se můžete plavit na zapůjčených lodích nebo raftech či se stát součástí vyhlídkové plavby.

5. Šumava

Když se řekne Šumava, mnoho z nás si představí malebná horská městečka, hrady s dechberoucími vyhlídkami a jinde nevídané technické památky, mezi které patří například tolik slavné kanály, jimiž se dříve plavilo dřevo. Co vás ale upoutá na první pohled, jsou přírodní krásy – ledovcová jezera, pralesy či rašeliniště. Není tedy divu, že NP Šumava patří mezi naše největší národní parky.

Za návštěvu jistě stojí rašeliniště Jezerní a Chalupská slať, u nichž oceníte jejich dostupnost a rozmanitost. Mezi další výjimečná místa Šumavy patří například cirkusové muzeum v Prachaticích, které je jediné svého druhu v České republice. Návštěvníky upoutají i klatovské katakomby či samotu Březník, ze které je možný výhled do celého Luzenského údolí a na horu Luzný.

6. Máchovo jezero

I přes to, že je nazýváno jezerem, jedná se ve skutečnosti o rybník. Řeč je o Máchově jezeře, které na svých čtyřech plážích poskytuje v letní sezóně rekreaci tisícům návštěvníků, již se sem opakovaně vrací. Vysoká návštěvnost je dána i možností využít tolik oblíbené tobogány a další atrakce, které se rozkládají na obou hlavních plážích. Výjimkou není ani občerstvení nabízené v mnoha různých provedeních.

Návštěvníky také láká průzkum dvou ostrůvků, které se na jezeře nacházejí. Jedná se o Myší a Kachní ostrůvek, na něž je ale bohužel vstup zakázán, neboť se na nich vyskytují vzácné druhy ptactva. Zoufat ale nemusíte! Ostrůvky si můžete prohlédnout, pokud nastoupíte na některý z výletních parníků, které během celého léta podnikají okružní plavby po celém Máchově jezeře.

Ubytování zajišťují dvě rekreační střediska – Doksy a Staré Splavy.

7. Beskydy

Proč vyrazit na dovolenou právě do Beskyd? Nachází se zde krásná příroda plná hor a lesů, nabízející plno různých aktivit i lokalit vhodných pro turistiku. Můžete se vydat na bájnou horu Radhošť, kde narazíte na sochu výhružně hledícího boha Radegasta. Pokud nejste vyloženě typem horalové, pak vás jistě potěší oblasti v podhůří, mezi něž patří například městečka Kopřivnice a Štramberk nebo hrad Hukvaldy.

8. Třeboň

Město Třeboň může na první pohled působit zcela obyčejně. Všední náměstí s radnicí, zámek s parkem a několik zbytků hradeb spolu s bránami.. Vše se ale změní v okamžiku, kdy si povšimnete Zlaté stoky, která se vine celým historickým jádrem na jedné straně města. Na druhé straně Třeboně se leskne hladina rybníku Svět, který návštěvníkům správně napovídá, že se ocitli v jihočeském centru rybnikářství.

9. Jeseníky

Horský ráj s mnoha přírodními, historickými i technickými krásami. To vše jsou hory Jeseníky. Najdete zde velké množství nejrůznějších značených tras, jak pro pěší, tak pro cykloturistiku. Pro odpočinek a relaxaci zde slouží lázně a wellness zařízení. Pokud jste praví nadšenci do hor, pak jsou Jeseníky to pravé pro vás, neboť zde můžete navštívit nejen podhůří Hrubého Jeseníku, ale také Rychlebské hory, Králický Sněžník či Jesenickou oblast.

10. Adršpach

Nejen, že se jedná o město v severovýchodních Čechách, ale také o stejnojmennou zříceninu hradu, Křížový vrch a rozvaliny poutního kostela na Kopečku. Při bližším průzkumu objevíte také jeden z pramenů řeky Metuje. Ostatní z nich jsou mimo veřejně přístupné cesty. I tak vám ale nejdivočejší skalní město ve střední Evropě má co nabídnout. Každá skála zde má své autentické jméno. Mezi ty nejznámější patří Homole cukru, Krakonošova lenoška či Sloní náměstí.

11. Sjezd Vltavy z Vyššího Brodu

U předposledního tipu na dovolenou se krátce vrátíme do okolí Českého Krumlova. Město Vyšší Brod je nejen nejjižněji položeným městem České republiky, ale také místem, kde se nachází startovní bod většiny vodáků, neboť zde protéká řeka Vltava. Než se však vydáte na plavbu, navštivte tamní cisterciácký klášter, který je nejstarším a největším kostelem u nás.

12. Krušné hory

Poslední lokalitou je místo, které návštěvníkům nabízí mnoho přírodních krás, zajímavých turistických cílů a památek. Ano. Jedná se o Krušné hory, pyšnící se svou nejvyšší horou – Klínovcem. Oblast v sobě ukrývá velké množství vonících lesů, hodících se k procházkám či výletům.

Další oblíbené články