Portugalsko

10 nejvíce pohostinných míst na světě

Okolnosti nás občas nutí odjet do zahraničí, ať už natrvalo, nebo jen na nějaký čas. Odjíždíme za prací, chceme se zdokonalit v cizích jazycích, někteří chtějí zase prostě jen cestovat a poznávat svět. Firma InterNations proto zájemcům o vycestování přináší žebříček 10 zemí, ve kterých se i cizinec bude cítit jako doma.

Průběh výzkumu

Pracovníci firmy se rozhodli oslovit celkem 178 národností ze 187 zemí světa. Respondenti měli za úkol zhodnotit svůj vlastní proces adaptace a kariérní možnosti v nové zemi. Vyjádřili se také k výši mzdy.

Hlavním kritériem pro výběr 10 destinací byl ale přístup místních obyvatel k nově příchozím. Důraz byl kladen především na to, jak rychle se cizinci v zemi seznámili, jestli se jim podařilo získat přátele a jestli se jim, například, podařilo zapsat děti do místní školky.

Zajímavé je, že se mezi 10 nejlepších států nedostaly země, které jsou tradičně považovány za „ráj“ imigrantů. USA se umístilo na 36. místě, Francie dokonce na 55. příčce.

10. Kanada

Kanada je nesmírně krásná země, kromě své přírody a vyspělé infrastruktury je také přátelská k nově příchozím cizincům. Ti zemi hodnotí jako přátelskou a otevřenou všemu novému, což platí i ve vztahu k samotným cizincům. Ani nás tedy nepřekvapí, že téměř polovina respondentů uvedla, že plánuje v Kanadě strávit zbytek svého života.

9. Vietnam

83 % respondentů se domnívá, že Vietnam patří k velmi přátelským zemím. Není divu, ve Vietnamu se na sebe kolemjdoucí na ulicích běžně usmívají a to jen tak, bez důvodu. Přesto ale někteří respondenti v zemi zůstat nechtějí. Nejproblematičtější je pro ně především adaptace, jazyk místních jim působí obtíže.

8. Kolumbie

Kolumbie pomalu přestává být spojována s asociací vysoké kriminality. Tu postupně zaměňuje latinskoamerická láska k životu. Čím dál větší množství cizinců přijíždí do Kolumbie za prací, za kulturou i za místní kuchyní. Zůstat ale chce jen jedna třetina.

7. Omán

Mezi cizinci začínají být velmi populární arabské země. Právě v nich se totiž nachází ropné společnosti, které nabízí možnost slušného výdělku. A proč tedy právě Omán? Zákony týkající se žen jsou tu poměrně liberální a místní obyvatelé jsou údajně otevřenější a přátelštější k osobám jiné kultury i vyznání. Navzdory tomu bychom ale neměli zapomínat na to, že je Omán stále absolutistická monarchie a islám je jejím hlavním náboženstvím. Jen minimum respondentů si tedy přeje zůstat v Ománu delší dobu.

6. Kostarika

A do žebříčku se znovu dostává Amerika, tentokrát ale její centrální část. Kostarika, to jsou dva oceány – Tichý a Atlantický, kouzelná příroda, desítky národních parků a nádherné hory. Není tedy divu, že zhruba polovina respondentů vyjádřila přání, pobýt v Kostarice delší dobu.

5. Bahrain

Máme tu další muslimskou zemi, tentokrát ale ostrovní. Nejenže království Bahrain obsadilo krásnou pátou příčku, v minulém roce se stalo i nejčastějším cílem cizinců. Místní jsou k nim údajně vstřícní a s ochotou jim pomáhají. Většina respondentů uvedla, že Bahrain se skvělé místo k adaptaci už jen kvůli tomu, že většina obyvatel umí anglicky a není tedy potřeba, učit se nový jazyk.

4. Kambodža

Až 92 % respondentů vyjádřilo svou spokojenost s Kambodžou. Místní jsou dle nich přátelští a ochotní cizincům pomoci. Kromě toho také často mluví anglicky nebo francouzsky, což nepochybně celý proces adaptace usnadňuje. Přesto ale většina z nich v zemi zůstat nechce. Odrazuje je nízká životní úroveň.

3. Mexiko

Nejlepší trojici států otevírá Mexiko. Zhruba 80 % respondentů odpovědělo, že se k nim místní obyvatelé chovají vřele a s adaptací tak nemají žádný problém. Cizinci Mexiko často vyhledávají, protože je známé svou kulturou, vynikající kuchyní a stopami dávných civilizací. Kromě jiného se jim také zamlouvá malá vzdálenost od USA.

2. Tchaj-wan

Podle respondentů se na malém ostrově v Tichém oceánu žije v harmonii a přátelské atmosféře, což usnadňuje proces adaptace cizinců. O tom vypovídá i to, že třetina respondentů by na ostrově chtěla zůstat.

1. Portugalsko

A konečně, první místo. Dostáváme se do Evropy, mnohé možná překvapí, že právě do Portugalska. Podle respondentů jsou tu přívětivé klimatické podmínky, dobré jídlo i zajímavá kultura. Kromě tohoto tu je vysoká životní úroveň a místní přijímají cizince s otevřenou náručí. Téměř polovina dotázaných tedy vyslovila přání v Portugalsku zůstat.

A co Vy? Vybrali jste si svou zemi?

Další oblíbené články