Nakupování

10 kroků k bezpečnému nakupování na internetu

Nelze se přít o tom, že má nakupování na internetu řadu výhod. Šetří čas, námahu a mnohdy i peníze. Existují ale určitá rizika spojená s tímto způsobem pořizování věcí. V tomto článku si shrneme 10 kroků pro bezpečné nakupování na internetu.

1) Prověření stránky

Jednou z nejdůležitějších věcí je prověření dané stránky. Zkontrolujte si, jestli má uvedeny veškeré zákonné údaje, adresy a kontakt. Firmu si můžete pro kontrolu najít také v rejstříku firem.

2) Kontrola zadané adresy

Častou chybou je zadání špatné adresy. Podvodníci často využívají nepozornosti lidí. Poté stačí jen zapomenout na pomlčku, či prohodit dvě písmena a ocitnete se na podvodné stránce.

3) Recenze na internetu a doporučení známých

Dalším krokem by mělo být přečtení internetových recenzí. Zkušenosti jiných lidí s daným obchodem vám mohou při rozhodování velmi pomoci. Ještě lepší je, pokud může stránku doporučit někdo z vašeho okolí. Tak máte větší jistotu, že stránka není podvodná.

4) Nikde nedávejte peníze předem

Pokud se rozhodnete nakupovat na určité stránce poprvé a nemáte s ní žádné zkušenosti, nikdy si nevybírejte jako způsob úhrady platbu předem. Mohlo by se stát, že o peníze přijdete a zboží k vám nikdy nedorazí. Dejte tak raději přednost dobírce, či bankovnímu převodu až po převzetí zboží.

5) Informace při registraci

Mnoho internetových obchodů si žádá při prvním nákupu registraci. Dávejte však pozor, jaké informace po vás na stránkách žádají. Pokud se vám dotazník nebude zamlouvat, nevyplňujte ho. Většinou potřebují jméno, příjmení, vaší adresu a kontakt. Pokud po vás budou požadovat číslo občanského průkazu, rodné číslo nebo informace o vaší platební kartě, měli byste být na pozoru.

6) Pozor s čím souhlasíte!

Při registraci si často stránky žádají potvrzení souhlasu o zpracování vašich údajů a obchodních podmínkách. Dejte si čas a pročtěte si vše, než něco potvrdíte. Mohli byste nevědomky souhlasit s něčím, co by vám spíše uškodilo.

7) Buďte pozorní při bankovních převodech

Nejednou se stalo, že se někdo přepsal při převodu peněz na jiný bankovní účet. Dávejte si pozor na číslo účtu a částku. Pokud zašlete peníze špatně, příjemce nemá žádnou povinnost vám přeplatek vrátit. Je tak spíš na jeho dobré vůli, že se k vám peníze dostanou zpět.

8) Kontrola zboží při převzetí

Ihned při převzetí si zkontrolujte, zda zboží odpovídá stavu, ve kterém mělo přijít. Přepravní služba vám pozdější reklamace nemusí uznat.

9) Reklamace

Než si zboží objednáte, přečtěte si způsoby reklamace zboží. Některé obchody mají měsíční záruční dobu, některé žádnou. Zároveň si nechte fakturu, která se zbožím dorazila. Ta slouží ve většině případech jako záruční list a je potřebné jí při reklamaci doložit.

10) Používejte vlastní hlavu

Nejdůležitějším bodem je především používat vlastní hlavu. Nenechte se strhnout lákavými nabídkami a reklamami. Pokud se vám bude zdát stránka podezřelá, neriskujte a najděte si raději něco jiného. Dbejte na zásady bezpečného nakupování na internetu, dejte na zkušenosti ostatních a pokud se přece jen stane, že někomu naletíte, oznamte to okamžitě na policii. Pomůžete tak předejít tomu, aby podvodníci okradli i další.

Další oblíbené články